Rakj rendet a napotokban

Sokszor gondolunk a szabályokra negatívumként, melyek korlátoznak minket. Azonban - ha rugalmasan kezeljük őket - a szabályok segítenek is életünk irányításában. Ennek a szabályrendszernek egyik eleme a napirend, mely segít beosztani időnket, és így biztonságérzetet ad neked és gyermekednek is.

Félünk az ismeretlentől

Sokféle dolog miatt szorongunk. Például félünk az ismeretlentől, a haláltól, a munkahelyen a határidőktől vagy a nyilvános szerepléstől. Sajnos gyerekeink is átveszik tőlünk ezt a félelmet. Mivel minden változás újdonság számukra, az ismeretlentől való félelmük magában foglalhatja bármit, az a gyanús új zöldségekkel szembeni óvatosságtól az életükben bekövetkező jelentős változásokig. Mindegy, hogy pozitív vagy negatív, a változás ugyanakkora stresszel jár.

A felnőtté válás meghatározó momentuma a folyamatos változás: változik a gyerekek teste, folyamatosan nőnek az elvárások, amiknek meg kell felelniük. A család is változik körülöttük, testvérek születnek, rokonok költöznek el, vagy éppen jönnek haza, és sajnos vannak, akik meghalnak. A gyerekek napközbeni környezete is változik: óvodából iskolába mennek, majd középiskolát választanak. A változások többségét nem tudják irányítani, befolyásolni, nincs beleszólásuk, ha új osztálytárs vagy tanár érkezik az osztályba, vagy ha más településre költözik a család.

Change management

Hogyan segíthetsz gyermekednek a változások kezelésében?

A gyerekek – hozzánk, felnőttekhez hasonlóan – akkor kezelik legjobban az új helyzeteket, ha előre felkészítjük őket, hogy hogyan tudnak megbirkózni ezekkel. Ha tudunk egy ismerős és érthető szabályrendszert biztosítani számukra, akkor nagyobb biztonságban érzik magukat. Ahogy egyre nő az önbizalmuk, képesek lesznek az egyre nagyobb változásokkal is megbirkózni: egyedül iskolába járni, fizetni a boltban, táborba menni. 

Sajnos az előre nem látható változások – például, ha anyának váratlanul üzleti útra kell mennie, a legjobb barát elköltözik, a szülők elválnak, vagy a nagyszülő meghal – lerombolhatja a gyermek önbizalmát és biztonságérzetét. Az is előfordulhat, hogy a gyermek szorongóvá válik.

Természetesen sok változást nem lehet elkerülni, muszáj megküzdeni velük.  Ilyenkor jönnek jól a szabályok. Ezek nem csak korlátoznak, hanem segítenek az eligazodásban is, megmutatják, mi a helyes és mi nem, segítenek a döntéshozásban.

Ha otthon rendetlenség és káosz uralkodik, ott a gyerekek sosem tanulják meg a rendrakást és sokkal több időt fordítanak naponta a használati tárgyak keresésére. Azokban a családokban, ahol a szülő nem határozza, meg hogy hol és mikor kell tanulni, házi feladatot írni, a gyerekek sosem sajátítják el, hogyan üljenek le, hogy elvégezzék a kötelező – fárasztó vagy kellemetlen - feladatokat. Azok a gyerekek, akiknél nem alakul ki az pihenés, kötelesség, étkezés, testápolás és játék alapvető napi rutinja, fiatal felnőttként nehezen gondoskodnak majd magukról, szülőként pedig majd a saját gyermekeiről. Szerencsére a napi rutin egy idő után beépül és szokássá válik és egyre könnyebb lesz neki megfelelni.

Csak szabadon

Nem fogja túl sok rutin elnyomni a spontaneitásunkat és a kreativitásunkat?

Nem kell mereven ragaszkodni a napirend szabályaihoz, ezek inkább irányt mutatnak, mintsem egy percre pontos beosztást adnának. Vannak olyan események, nyugodtan lehet változtatni. Időnként fent lehet maradni késő estig, hogy megnézzünk egy érdekes holdfogyatkozást, máskor nyugodtan fel lehet cserélni a mosogatást egy közös társasozásra.

Mikor kezdjük a napirend kialakítását?

A napirendet nem úgy kell elképzelni, hogy azt szülőként kitaláljuk, majd rákényszerítjük a gyerekre. Figyelembe kell venni a gyerek igényeit, szükségleteit is. Bőven kell helyet hagyni a pihenésnek és a játéknak is, hiszen a gyermek egészséges fejlődéséhez ezek éppúgy szükségesek, mint a tanulás.

Már az újszülöttek is mindig jelzik nekünk, mire van szükségük. Etetjük őket, amikor éhesek, pelenkát cserélünk rajtuk, amikor szükséges. Az idő múlásával megtanulják, hogy délután játszunk, majd vacsorázunk, este fürdünk, végül alszunk. Ne kényszerítsük őket arra, hogy ők alkalmazkodjanak a mi napirendünkhöz. Ahogy a gyermek növekszik, úgy változik a napirendje is. Szülőként természetesen azzal kell segítenünk, hogy mi szervezzük a napunkat az ő igényeik köré, például alvás időben biztosítjuk nekik a megfelelő alvási feltételeket.

A jó napi rutin előnyei

1. Kevesebb veszekedés, jobb együttműködés

A gyermek sem érzi parancsolgatásnak, ha megkéred valamire, ami eleve a napirendje része. Kevésbé lázad, ha mindig tudja, mire számíthat, milyen feladatai vannak.

2. Segítenek gyermekednek az önállóvá válásban.

Az idő múlásával a gyerekek megtanulják megszervezni az életüket: nem kell figyelmeztetni őket a fogmosásra, maguktól összerakják az iskolatáskájukat, leülnek tanulni, és elkészítik a leckéjüket. Egyedül, folyamatos emlékeztetés nélkül.

3. Megtanulnak a számukra élvezetes dolgokra készülni, várakozni

Az egyik legfontosabb dolog, amit egy gyereknek meg kell tanulnia, az az örömszerzés elelhalasztásának képessége, azaz, hogy megtanulja, hogy nem mindent kaphat meg azonnal. A napirend ebben is segít. Lehet, hogy gyermeked szeretne játszótérre szeretne menni most, de mivel megszokta, hogy mindig délután megy, így nem áll neki hisztizni, hiszen tudja, hogy egy kis idő múlva anélkül is eljut oda.

4. A rendszeres rutinok kiépítése segíti a napirend kialakítását

Ha gyermeked tudja, hogy az egyes tevékenységek hogyan követik egymást, nem kérdőjelezi meg a sorrendet. Ha megszokta, hogy iskola után megebédel, majd megírja a házi feladatát, akkor csak ez után áll majd neki játszani. Ha ügyes vagy a gyakorlást is beépítheted a naprendbe. 

5. Rendszeres közös programokat beépítése

Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy a rendszeres közös programok erősítik a szülő és a gyermek közötti kapcsolatot. Ilyen lehet a közös tanulás, a játék, a napi esti meseolvasás vagy a beszélgetés vacsora közben.

6. Segít következetesnek maradni

A napirend nemcsak a gyereknek, de nekünk is segít. Ha van egy megszokott szabályrendszer, akkor mi is kevésbé kötünk kompromisszumokat a gyermekkel az elmaradt fogmosás vagy esti tévénézés kapcsán.


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Hogy segíts egy diszlexiás diáknak? - 12 tipp tanároknak
Tanárként sokszor nehéz azzal szembesülni, hogy az osztályban vannak olyan gyerekek, akik olvasási...

Diszgráfia - A tanulási zavar, amiről tudnod kell
Gyermeked füzete hemzseg a helyesírási hibáktól, gyakran még olyan egyszerű szavakat is elront, mint...

Hogyan válassz iskolát gyermekednek?
Ha olyan szerencsés vagy, hogy kiválaszthatod gyermeked iskoláját, akkor érdemes alaposan...

Játékosan könnyebb - Játékötletek olvasástanuláshoz
Mára olyan játékokkal készültünk, melyek segítségével az írás, a betűtanulás, a betűkapcsolás...

Mit tehetünk, ha diszlexiás gyermekünk vért izzad az idegen nyelv elsajátítása közben?
Mivel a diszlexiás gyerekeknek általában gyenge a rövidtávú memóriája, az emlékezetfejlesztő...

Autizmus
Az autizmust az agy működési zavara okozza. A zavar az egész életen keresztül fennáll, befolyásolja...

Problémák az iskolában. Mit tehetsz?
A legtöbb szülő életében előbb-utóbb elérkezik az a nap, amikor levelet kap gyermeke iskolájától,...

Minek az a szemüveg?!
Minek az a szemüveg? Vedd le azonnal! Ez igazságtalan előnyt ad Neked azokkal szemben, akik nem...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Az ingyenes 4 napos időszak alatt nagyon megtetszett, ezért vásároltam meg. A lányom nem dyslexiás, de fejlődése szempontjából megfelelt és bevált!

Csóka Krisztina, Budapest

Érdekel >>>


A játékos feladatok sokrétűsége lehetőséget ad a gyerekek aktuális igénye szerinti választásra.Mindig lehet olyan játékot választani, amellyel az adott időben gyermekünk szívesen foglalkozik.

Borbélyné Takács Judit, Eger

Érdekel >>>


Elvitathatatlan érdeme a programnak, hogy a gyerek szívesen jön órára, örömmel elvégzi a feladatokat, ha tudja, hogy a számítógéphez ülhet. Akár játéknak, akár tanulásnak hívunk egy-egy feladatot. Ovisok is szívesen ülnek a nekik való feladatok mellé.

Nagy Erika, Nagyatád

Érdekel >>>


Nagyon színes a gyermekek számára változatos programmal találkoztam amikor megismertem a Varázsbetű Programcsaládot. Nagyon fontos, hogy nem tankönyvízű és játékos formában találkozik a betűkkel, szavakkal és számokkal. Sokkal szívesebben olvasnak és észre sem veszik így az idő múlását. Könnyebb őket rávenni a gyakorlásra.

Telek Erika, Tata

Érdekel >>>


Szép színesek a feladatok, az azonnali visszajelzés miatt is szeretnek vele dolgozni a gyerekek. Hasznosnak, jól hasznosíthatónak tartom. Segíti a gyerekek fejlesztését, tehát a munkámat. Köszönet érte.

Dorcsinecz Jánosné, Gyula

Érdekel >>>


Gyermekemet nagyon nehéz rávenni az olvasásra, de ezzel a programmal szívesen tanul, és napról napra észrevehető a fejlődése is.

Sneider Gabriella, Nyíregyháza

Érdekel >>>


A kisfiam szivesen betűzget a Varázsbetűvel. Így legalább le tudom ültetni gyakorolgatni. Olyan kudarcai vannak az olvasókönyvvel, hogy már fizikai tüneteket produkál, csak ne kelljen olvasni. Imádja a számítógépet, és ez még jobban segíti, hogy rávegyük a gyakorolgatásra. Amióta a Varázsbetű megvan, mindennap tudunk olvasni, betűzgetni, kirakózni. Nem tudom elégszer megköszönni!!!

Nagy Anita, Balatonederics

Érdekel >>>


A program nagyon jó, nagyobbik fiamnak sokat segített az olvasásban. Most kisebbik gyerekemnél használom, neki is nagy segítség.

Horváthné Weisz Mónika, Mosonmagyaróvár

Érdekel >>>


A játék nagyon jó. Úgy veszem észre, hogy segíti gyermekem fejlődését.

Rontó Krisztina, Székesfehérvár

Érdekel >>>


Imádjuk a Varázsbetűt! A három gyermekem (5,8 és 10 évesek) folyton ezzel akar játszani, mindenki talál számára érdekes és kihívást jelentő feladatot.

Ungor Adrienn, Budapest

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Hogyan neveljünk motivált gyermeket?
Minden szülő szeretné, ha gyermeke jó jegyeket szerezne az iskolában. De miért fontos jól tanulni? ...

Túlélő tippek: Mit tehetsz, ha gyermeked folyamatosan rosszkedvű?
Mindenkinek lehetnek rossz napjai. Ami azt illeti, sok gyereknek állandóan rossz napja van. Feszült,...

Hogy tanultam meg táncolni?
Ma egy olyan diszlexiás lány beszámolóját olvashatod, akinek a tanulási nehézségek leküzdésében a...

Mit tehetsz, ha gyermeked nem szereti a tanárt?
Amikor az iskolai eredmények javításáról van szó, akkor leggyakrabban arról beszélünk, hogy mi kell...

A jó szülő-gyerek kapcsolat három alappillére
Életünk egyik legfontosabb területe a szülő-gyermek kapcsolat. Minden gyermek és minden szülő más -...

Pont, pont, vesszőcske - Kézügyesítő mondókák
A kéz finommozgásainak javítása nemcsak az írás miatt fontos, hanem gyermeked tanulási képességének...

Boldog tanulást!
Képzelj el valakit, aki keményen tanul. Neked is egy olyan diák képe ugrik be, aki komoly arccal...

A boldog gyermekkor hét titka
Sokat gondolkodunk gyermekeink sorsáról, de keveset foglalkozunk a boldogságukkal. Beszélünk...

Hogy múlik az idő!
Ma pár játékötlettel, és egy ajándék kártyajátékkal szeretnélek meglepni, melyek segítségével...

A sikeres fejlesztés 6 titka (+1 jó ta­nács)
Van hat olyan titok, mely sokkal könnyeb­bé teheti számodra gyer­meked fejlesztését. Hat olyan...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb