Játsszunk valamit!

Ma már természetes, hogy gyerekeink a szabadidejük egy részét a számítógép előtt töltik. Sajnos, valószínűleg jóval többet ülnek a különböző képernyők elött-fölött, mint amennyi kívánatos lenne. Időnként esetleg olvasnak, talán nagyokat fociznak, néha előkerülnek a társasjátékok is. Nem tudom, Te hogy látod, de nekem az a tapasztalatom, hogy jóval szegényesebb a „játékismeretük”, mint az előző korosztályoké volt.

Nincs időnk játszani!

Nincs időnk játszani! De mintha kedvünk és tehetségünk se lenne. Akkor, ha csak ketten-hárman is voltak – pláne, ha még többen is összejöttek – azonnal felhangzott a kérdés: mit játsszunk? És már röpködtek is a változatosabbnál változatosabb javaslatok, attól függően, hogy milyen eszközeik voltak, mennyire volt vegyes a korosztály, milyen volt az idő: volt bújócska, fogócska, körjátékok, tapsos játékok, ugrókötelezés, golyózás, labdajátékok, versenyek.

Esős időben a szobában játszottak, játék az ujjakkal, boltos játék, iskola, öltöztető baba, malmozás, kártya és még sokáig tudnám sorolni azt a sokféle tevékenységet, amelyekkel az időt múlattuk, és magunkat mulattattattuk.

Van kedved játszani?

Te mikor hallottad legutóbb a kérdést: "Mit játsszunk?"

Vajon mit válaszolnál rá? Hányat javasolnál ezek közül a „közönséges játékok” közül?

 Praktikus életet élünk, s a gyerekek ugyancsak céltudatos nevelésben részesülnek: ügyeskedj, hogy ötről hatra juss! Éppen ezért főleg fejlesztő játékokat adunk gyerekeink kezébe. Kezdjük ezt már a világgal éppen csak ismerkedő, fogni éppen csak tudó aprósággal is: ugye ismerős az a színes műanyag gömb, amelyen különböző formájú lyukak vannak, amelyeken át a megfelelő formájú négyszögeket, csillagocskákat, egyebeket lehet bedobni a gömbbe. Mutogatni kezdjük a kicsinek: látod ez egy háromszög, hol látsz ott (a gömbön) ugyanilyet?

Ő persze sehol sem lát, mert számára az üres lyuk kontúrja nem azonos a kezünkben tartott zöld háromszöggel, hogyan várhatnánk a még beszélni is csak tanulgató csöppségtől ilyen elvont gondolkodást?

Teljesítményorientált

Természetesen valamennyien jót akarunk: a világ körülöttünk „teljesítményorientálttá” vált, és mi fejleszteni akarunk, hogy gyermekünk lépést tudjon tartani, nehogy lemaradjon a versenyben. Kérlek, ne érts félre: nagyon hasznosak a fejlesztő játékok, de csak akkor, ha gyermekünk már „megérett” arra, hogy az pusztán  játékként is örömet tudjon szerezni neki!

Minden játék fejleszt valamilyen képességet!

A mai közhittel ellentétben: a gyermek életkorának megfelelő játékban a képességek „fejlesztés nélkül” is fejlődnek. Maguktól! A legújabb idegélettani kutatások arra tanítanak, hogy a valódi fejlődés alapfeltétele a gyermek oldott és derűs állapota. Az ingerületeket az idegrostok között továbbító speciális anyagok így vannak jelen kellő mennyiségben az idegrendszerben.

Nemrég, egy általános iskolásoknak kiírt pályázaton derült ki, hogy a gyerekek többsége alig néhány játékot ismer. Sok szülő a napi rohanásban, érdek központú világunkban  a hasznos munkától, tanulástól elcsent időpazarlásnak tekinti az „öncélú játszadozást”. Szinte csak akkor engedi-küldi játszani, ha valamiért zavaró a gyerek jelenléte.

A számos neves pszichológus véleménye közül csak egyet hadd idézzek:

A gyermek azért játszik – tanítja Rubinstein – mert fejlődik, és azért fejlődik, mert játszik.

A játék fejleszti a figyelmet, a képzeletet, az ügyességet, szerepvállalásra tanít, közösségi élményhez juttat, erősíti rögtönző és koncentráló készségünket, fejleszti logikánkat, gondolkodásunkat, beszédünket, kifejezőkészségünket, önuralmat, önbizalmat ad, és arra is ránevel, hogy győzni-veszteni egyaránt megtanuljunk.

Legyen időd gyermekeddel játszani!

Vajon hogy válaszolnál Te és hogyan válaszolnának felnőtt ismerőseid, ha valaki megkérdezné: gyermekük 5-6 éves kora után is játszottak vele, ha nem is rendszeresen, de viszonylag gyakran?

Teremts rá időt, hogy játssz gyermekeddel, mégpedig olyat, ami számára sem unalmas! Felidézheted gyerekkori kedvenc játékaid, vagy tanulhattok újat. (Vannak olyan könyvek, amelyek igazi játékgyűjtemények: pl.: a mondókáktól a mozgásos-énekes játékokig írják le, mutatják be a hagyományos magyar gyermekjátékokat; vagy éppen életkoronként, a háromévestől a kamaszkorig adnak útmutatást.) De nehogy megijedj, ha akár a régi, akár az új játékot nem tudod rögtön tökéletesen megvalósítani gyerekeiddel! Együtt kell próbálkozniuk türelemmel - és sok-sok nevetéssel – amíg ők is rákapnak az ízére.

Közösen

A játék alkalmat ad a közös élményszerzésre, jóízű beszélgetésekre is. Komoly szerepe lehet abban, hogy megvédje a szülőt attól, hogy eltávolodjon a gyerekétől. Megismerheted gyermeked olyan tulajdonságait, jó vagy rossz szokásait, amelyek egyébként rejtve maradnának előtted. Játsszatok minél többet szabadon, gyermeked életkorának megfelelően! Ezzel erősíted és fejleszted is gyermeked!


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Hogyan válassz iskolát gyermekednek?
Ha olyan szerencsés vagy, hogy kiválaszthatod gyermeked iskoláját, akkor érdemes alaposan...

Játékosan könnyebb - Játékötletek olvasástanuláshoz
Mára olyan játékokkal készültünk, melyek segítségével az írás, a betűtanulás, a betűkapcsolás...

Mit tehetünk, ha diszlexiás gyermekünk vért izzad az idegen nyelv elsajátítása közben?
Mivel a diszlexiás gyerekeknek általában gyenge a rövidtávú memóriája, az emlékezetfejlesztő...

Autizmus
Az autizmust az agy működési zavara okozza. A zavar az egész életen keresztül fennáll, befolyásolja...

Problémák az iskolában. Mit tehetsz?
A legtöbb szülő életében előbb-utóbb elérkezik az a nap, amikor levelet kap gyermeke iskolájától,...

Minek az a szemüveg?!
Minek az a szemüveg? Vedd le azonnal! Ez igazságtalan előnyt ad Neked azokkal szemben, akik nem...

Olvasási zavar és beszédértés
A beszéd nemcsak a szavak, mondatok kiejtésének képességét jelenti, hanem azt is, hogy megértjük...

Mennyit olvasson gyermeked?
Gyakran kérdezik tőlem a szülők, hogy mennyi időt érdemes naponta olvasással tölteni. A válasz...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Igen hasznosnak találom. Szépek a képek, vidámak a színek, a sikerélmény garantált a feladatok megoldása után! Az unokáimnak sokat segít, és még én is szívesen használom!

Kordics Jánosné, Baracska

Érdekel >>>


A lányomnak nagyon tetszik, és ez már jó pont. Bár van olyan játék, amit még nem tud használni, lévén, hogy csak pár betűt ismer, ám ez is ösztönzőleg hat rá.

Miklós Lászlóné, Várpalota

Érdekel >>>


Kislányom a Varázsbetűnek hála már folyékonyan olvas. :)

Staudt Gáborné, Pusztavám

Érdekel >>>


8 éves kisfiam örömmel ül a gép elé, hogy gyakorolhasson a Varázsbetűvel. Nagy meglepetésünkre és örömünkre mindezt önmagától, szívesen teszi. Nagyon köszönjük!!!

Szabóné Fürjes Klaudia, Csém

Érdekel >>>


Nagyon hasznosnak találom a Varázsbetű programcsaládot. Az összes programot kipróbáltuk. Kislányom órákig képes játszani vele. Lekötik a feladatok. A memória a kedvencei közé tartozik. Olvasásában már látjuk a változást. Köszönjük!

Békési István, Budapest

Érdekel >>>


Rendkívül kreatív és hasznos feladatokat tartalmaz a program. Az interaktivitás megvalósítására sem lehet panasz, jól van kitalálva a jelzés-visszajelzés rendszere. Igazán hasznos!

Kokas Csilla, Hajdúszoboszló

Érdekel >>>


Nagyon jó program, mert a gyerek játszva tanul! Szívesebben tanulnak a mai gyerekek számítógépen, emiatt is könnyebben rávehetőek a tanulásra.

Magyar-Almási Ildikó, Nyírábrány

Érdekel >>>


Nagyon köszönöm, nagy segítség ez a program. Nagyobbik fiunknál diszkalkulia jelei mutatkoznak. A suliban nincs sikerélménye, de ezt a játékot szereti. A játékos fejlesztés kompenzálja az a terhet, amit rátesznek az iskolában.

Kovácsné Dr. Augusztinyi Andrea, Nádudvar

Érdekel >>>


Évek óta használom, szeretik a gyerekek is. Örömmel láttam, hogy a korábbi verzióhoz képest mennyi mindenen javítottak. Köszönöm!

Farkas Lászlóné, Eger

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Hogyan segíthetsz gyermekednek a nyelvtanulásban? 5+1 ötlet szülőknek
Nyelvet tanulni nem mindig könnyű, és ha gyermeked lemarad a többiektől, akkor hamar elcsügged, és...

Mit tehetsz gyermeked tanulási zavara ellen? 5 hasznos tipp!
Még javában tart a szünidő, de már most érdemes gondolni a tanévkezdésre. Ha gyermeked tanulási...

Kedves Tanító néni!
Még tart a nyár, de hamarosan kezdődik az iskola. Bevallom, félek egy kicsit... ...

Öt mondat, amivel ártasz gyermekednek
Mikor gyermekeddel az olvasási, tanulási problémáiról beszélgettek, akkor sajnos sokszor még a...

Itt a vakáció - Ötletek a nyári unalom ellen
A nyári szünet nagy változás a gyerekek életében, melyet sokszor nem tudnak jól kezelni. Ilyenkor,...

Beszélgetés - az egyik leghatásosabb fejlesztő gyakorlat
A napi rohanás után előfordul, hogy nincs türelmünk gyermekünkkel foglalkozni. Egyszerűbbnek...

Depressziós-e diszlexiás gyermeked?
A diszlexiás gyerekek gyakran érzik magukat kirekesztettnek, megalázottnak,sokszor rosszkedvűek és...

Tükörírás: áldás vagy átok?
Időnként előfordul, hogy egy nagycsoportos, kisiskolás gyermek szülei ijedten veszik észre:...

A ritmus varázslata
Vajon milyen hatással van a ritmusérzék gyermeked olvasási képességére? Ma a ritmus tanulásban...

Nem elég, ha olvasni tud!
Áron tíz éves. Ha kézbe kap egy szöveget, azt minden gond nélkül felolvassa. Azonban értelmezéskor...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb