Hagyj időt a pihenésre!

A többi gyerekhez hasonlóan a diszlexiás gyerekek is megkönnyebbülten sóhajtanak fel a nyári szünet kezdetén: nincs lecke, nincs iskola, nem kell könyvet venni a kezükbe. Felszabadultnak érzik magukat, több idejük marad kedvenc tevékenységeikre. Azonban a szülőket inkább ilyenkor is a tanulással kapcsolatos kérdések gyötrik:

Kell-e tanulni nyáron?

Megengedheti gyermekem magának, hogy egész nyáron játsszon?

Mennyi szabadidőt adjak neki?

Hogyan hasznosítsuk a rendelkezésünkre álló szabadidőt?

Milyen tananyagot gyakoroljunk?

Nyáron is szükség van olvasásfejlesztésre?

Egyensúly

A legfontosabb hogy próbáljunk egyensúlyt teremteni a gyakorlás és kikapcsolódás között. Nagyon fontos, hogy a diszlexiás gyermek ne érezze úgy, hogy életét a tanulási zavar uralja, irányítja. A kilenc hónapos kemény munka után neki is szüksége van kikapcsolódásra, új élményekre, feltöltődésre. Erre csak a szünetekben van lehetőség.

Nyáron gyengül az olvasási képesség

Az sem vezet jóra, ha az egész nyári szünet gyakorlás nélkül telik el. Tudományos kutatások kimutatták, hogy a legtöbb gyerek - különösen az olvasási zavarokkal küzdő diákok – olvasási képessége jelentősen romlik a nyár végére.

Szavakat olvasunk

Amikor egy gyakorlott olvasó ránéz egy szövegre, nem betűket, hanem teljes szavakat, sőt, szókapcsolatokat lát, és ezeket értelmezi. Nem betűről betűre olvas, hiszen a legtöbb szóval már olyan sokszor találkozott, hogy annak képe rögzült a memóriájában. Csak a ritkán előforduló, vagy ismeretlen szavakat kell ténylegesen kibetűzni.

Ha a nyár hosszú három hónapja alatt gyermeked nem olvas, akkor a szavak képével kapcsolatos – még nem biztosan rögzült - emlékei kifakulnak, vagy akár teljesen el is tűnnek, így amikor legközelebb találkozik a szóval, újra ki kell betűznie, ha meg akarja érteni. Ez lelassítja az olvasás folyamatát.

A diszlexiás gyerekeknek eleve több gyakorlásra van szükségük, hogy egy adott szót vagy betűcsoportot helyesen olvassanak ki, és a szavak olvasása is lassabban válik automatikussá. Ha a nyári szünetben nem gyakorol a diszlexiás gyermek, akkor a szünet után jóval nagyobb a visszaesés.

Ne erőltesd!

Hogyan gyakoroljunk nyáron?

Sokan ott követik el a hibát, hogy erőltetik az olvasást, azaz a gyereknek hangosan kell olvasnia megadott ideig. Bár a szándék jó, de többet árt, mint használ. A diszlexiás gyerek számára az olvasás folyamatos kudarcforrás, ráadásul minél fáradtabb, annál többször hibázik, és annál inkább megerősödik benne a tudat, hogy ő erre nem képes, és hogy vele valami baj van. 

Észrevétlenül

Gyermekednek szüksége van a pihenésre, feltöltődésre, és az sem helyes, ha önmagára csak diszlexiásként gondol. Éppen ezért a legjobb, ha olyan gyakorlási módokat találtok ki, melyek észrevétlenek maradnak. Például ha bevásárolni mentek, írj előre bevásárlólistát, amit ő kezelhet, és a boltban neki kell figyelnie, hogy mit kell még betenni a kosárba. A főzés is jó lehetőséget biztosít, a receptet és az összetevők listáját olvashatja gyermeked is.

Kérsz egy palacsintát?

Menjetek múzeumba, ahol gyermeked rengeteg felirattal, nyomtatott szöveggel találkozik. Játsszatok olyan társasjátékokat, ahol olvasni kell, és meséljetek egymásnak felváltva. A strandon gyermeked elolvashatja, hogy milyen fagylaltokat lehet kapni, vagy az étlapról ő választhatja ki a palacsintát. Rengeteg olyan helyzet van egy nyár során, amikor gyermekednek olvasnia kell. Kicsit rá is segíthetsz ezzel, ha például “otthon felejted” az olvasószemüveged.

Kötelező

Játékosan készülhettek a következő tanévre is. Kezdjétek el a kötelező olvasmányt, akár hangoskönyvként is, de mindenképp böngésszétek a nyomtatott verziót is. Ebből is olvashattok egymásnak hangosan részleteket, de figyelj rá, hogy ne terheld túl gyermeked.

Én voltam ott!

Sikerélményt szerezhetsz gyermekednek azzal is, ha foglalkoztok a jövő év történelemanyagával. Persze nem azt javaslom, hogy tanuljatok előre, inkább menjetek el a könyvtárba, és nézegessetek a témával kapcsolatos könyveket, esetleg menjetek el kiállításokra, történelmi események színhelyeire, és persze beszélgessetek róla, hogy mi történt ott. Megnézhettek az adott korban játszódó filmeket is, a lényeg, hogy gyermeked felcsipegessen olyan információkat, melyekre később építkezhet. Ráadásul, ha az iskolában beszél ezekről az ismereteiről, akkor a róla kialakult képet is javíthatja, és akár egy-egy kisötöst is szerezhet, ha a tanár jóindulatú.

Szókincsfejlesztés a könyvesboltban

Gyermeked szókincsének növelése érdekében vásároljatok könyveket. Engedd, hogy saját maga válasszon, csak arra figyelj, hogy könnyen olvasható, nagyméretű betűvel szedett könyv legyen. Ne tégy megjegyzést akkor sem, ha úgy gondolod, hogy ebből a témából már kinőtt gyermeked!

A könyveket olvassátok együtt, azaz olvass fel belőle gyermekednek, majd egy keveset olvasson ő is neked. A lényeg, hogy ne fáradjon el, és maradjon öröm az olvasás. A könyv eseményeit folyamatosan beszéljétek meg, így győződhetsz meg róla, hogy gyermeked érti a szöveg tartalmát. Ha valamit nem ért, akkor azt tisztázzátok, mielőtt továbbmentek.

A mozgás is fejleszt!

A megnövekedett szabadidő ellenére sem szabad órák hosszat gyakorolni, gyötörni a gyermeket. Napi fél óra, legfeljebb kétszer fél óra bőven elegendő. Jusson eszedbe, hogy az olvasás bonyolult idegrendszeri tevékenységet igényel, az idegrendszert pedig leghatékonyabban a mozgás és a szabad játék fejleszti.

A Varázsbetű nyáron is segít

A Varázsbetű Programcsalád segítségével nyáron is hatékonyan fejlesztheted gyermeked olvasási képességét. A rengeteg különféle játék teljes mértékben gyermeked képességeire szabható. Óvodásoknak használható olvasás-előkészítésre, alsósoknak olvasástanításra és gyakorlásra, diszlexiásoknak pedig alsó tagozattól középiskoláig az olvasásban jelentkező problémák kezelésére.

A Varázsbetűvel való játék folyamatos sikerélményt jelent gyermekednek, így csökkentheted az olvasással kapcsolatos szorongását. Gyermeked olvasási képessége, helyesírása és szövegértése folyamatosan javul, önbizalma erősödik.

Elég napi 25-30 perc játék és nyár végére látványos eredményt érhettek el!

Kattints ide, és tudj meg többet róla, hogy hogyan segíthetsz gyermekednek >>>


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Van valami jó a tanulási problémákban?
Mikor kiderül, hogy gyermekünknek problémái vannak a tanulással, a különböző, enyhébb, vagy...

Egy rajz, melyet nem lehet elrontani!
Ma egy különleges rajzfajtával, a mandalával ismerkedhetsz meg, és azzal, hogy hogyan fejlesztheted...

A diszlexia-veszélyeztetettség jelei
A kisgyermekek mozgása és beszéde alapján már az iskola megkezdése előtt megjósolhatóak a későbbi...

Hogy javíthatod legegyszerűbben gyermeked iskolai eredményeit?
Bár mindannyian tudjuk, hogy iskolába kipihenten kell menni, mégis sok gyerek fáradtan lép be reggel...

A teljesítménykényszer rabságában
A szülők között valóságos versenyfutás folyik azért, hogy gyermekeikbe minél több ismeretet...

Hogy segíts egy diszlexiás diáknak? - 12 tipp tanároknak
Tanárként sokszor nehéz azzal szembesülni, hogy az osztályban vannak olyan gyerekek, akik olvasási...

Diszgráfia - A tanulási zavar, amiről tudnod kell
Gyermeked füzete hemzseg a helyesírási hibáktól, gyakran még olyan egyszerű szavakat is elront, mint...

Hogyan válassz iskolát gyermekednek?
Ha olyan szerencsés vagy, hogy kiválaszthatod gyermeked iskoláját, akkor érdemes alaposan...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Nagyon örülünk, hogy rátaláltunk a Varázsbetű Fejlesztő Műhelyre. Kisfiam nagyon szívesen játszik a Varázsbetű programmal, a hírlevélben én is szakmailag színvonalas cikkeket olvashatok. Tetszik, hogy a megoldott feladatok hangos felolvasásával a verbalitás is megjelenik. Fontosnak tartom, hogy a kiegészítő programok által a képességek felmérésére, a nagymozgások fejlesztésére is lehetőség nyílik. Ugyanis a hatékony fejlesztés ezekkel együtt válik teljessé.

Schönfeld-Lakatos Andrea, Budapest

Érdekel >>>


A munkahelyem (Nevelési Tanácsadó) megvette a Varázsbetűt, én tegnap próbáltam ki "élesben" gyerekeken. Az eredmény fantasztikus volt. Én magam is élveztem, a feladatok változatossága, a könnyen kezelhetőség, a feladatok közti gyors és rugalmas átjárás lehetősége a korábban ismertekhez képest ezerszer jobb! Több korosztállyal próbáltam, az óra végén alig tudtam kilökdösni a gyerekeket. A másodikos Sanyikám, akit amúgy elég nehéz feladatban tartani, miután 50 percen át dobálta a befőtteket, mondatokat párosított stb., az óra végén azt mondta: "Ma miért nem tanultunk?" Csak gratulálni tudok ehhez a remek programhoz. A hang effektusok és üdvrivalgások a sikeres megoldások után csak hab ezen a finom tortán!

Fehérvári Katalin logopédus

Érdekel >>>


Gyakorlatilag az egész család élvezi, különösen 7 éves, most elsős kisfiamnak van sikerélménye vele. Nagyon kedves és sokat dob a programon az a sokféle dicséret és biztatás, ami az egyes feladatok sikeres teljesítése után hangzik el.

Vrastyák Mónika, Eger

Érdekel >>>


A program nagyon jó, a 4. osztályos fiam örömmel és - tőle szokatlan módon - nagy kitartással csinálja a feladatokat.

dr.Pethő Anada Zsuzsa, Tiszaalpár

Érdekel >>>


Nagyon ötletes, játékos. A kisfiamnak nagyon tetszik, hogy "legálisan" ülhet a gép előtt. Nagyon örülök én is neki, jó kikapcsolódás a közös játékra is.

Bodrogi Csaba, iskola

Érdekel >>>


Valamennyi Varázsbetű programról írom, hogy nagyon elégedettek vagyunk! Kisfiam is, és én is örülünk, hogy rátaláltunk.

Nagy Judit, Vaszar

Érdekel >>>


Az idén érettségiző lányomnak még általános iskolás korában vettük meg és 2 év után folyamatos gyakorlás mellett, az akkori felülvizsgálaton már hibahatáron belül teljesített, már csak olvasási nehézségei voltak. Végig 4-es és 5-ös jegyei voltak. :)

Filipkóné Nagy Mónika, Pápa

Érdekel >>>


Internetről töltöttük le a programot a logopédusunk javaslatára. A gyerekeknek nagyon tetszik, szívesen játszanak vele.

Maurerné Koncz Tímea, Pomáz

Érdekel >>>


Imádjuk a Varázsbetűt! A három gyermekem (5,8 és 10 évesek) folyton ezzel akar játszani, mindenki talál számára érdekes és kihívást jelentő feladatot.

Ungor Adrienn, Budapest

Érdekel >>>


Nagyon hasznosnak tartom a szoftvert, gyakorló gyógypedagógusként minden nap hasznát veszem, a gyermekek számára izgalmas.

Tatay Sándor Általános Iskola, Badacsonytomaj

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Tippek a nyári szünet hasznos eltöltésére
Elkezdődött a nyári szünet. Gyermekedre tíz iskolamentes hét vár. Nincs tanítás, nincs leckeírás,...

Gyermeked fizeti meg a diszlexia árát
Sokkal több gyermek küzd diszlexiával, mint gondolnánk. A szakértők szerint a gyerekek körülbelül...

Hat ötlet, hogy gyermeked megszeresse az olvasást
Gyermeked értelmi képességeinek fejlesztésére a legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer az olvasás....

5 tény a diszlexiáról, amit mindenképp tudni kell
Öt tény az olvasási zavarokról, melyet minden szülőnek tudnia kell, akinek a gyermeke olvasni tanul....

Tömegkommunikációs eszközök - Segítenek, vagy ártanak?
Te is meg szoktál lepődni, mikor azt veszed észre, hogy gyermeked legalább úgy, vagy talán még...

Okos lennél, vagy gazdag?
Igen, ha lehet, akkor egyszerre mind a kettő, okos is, ÉS gazdag is. Sőt, ha lehet kérni, akkor jó...

Mosolyogj!
A 101. légideszant hadosztály katonái lassan haladtak az iraki Najaf városka főutcáján az ország...

Diszlexia az óvodában?
Mit tehetsz, ha arra gyanakszol, hogy óvodás gyermeked képességei nem megfelelően fejlődnek? Mivel...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Mikor érdemes gyermekednek nyelvet tanulnia?
A nyelvtudásra ma már mindenkinek szüksége van. De mikor érdemes nyelvet tanulni? Kezdjük minél...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb