Az a pokoli házi feladat

Nálatok is áll a bál, ha leckét kell írni?

Neked is könyörögnöd kell gyermekednek minden egyes matekpélda megoldásáért, minden egyes versszak megtanulásáért?

Ma arról olvashatsz, hogy hogyan alakíthatsz ki otthon olyan környezetet, mely könnyebbé teszi gyermeked számára a tanulást.

Nem akarom!

Sok családban a szülők és gyerekek közötti veszekedések elsőszámú oka a házi feladat. A gyerekek otthoni tanulással szembeni ellenállása sokféleképp megnyilvánulhat, van, aki veszekszik, van aki sír, vagy hisztizik, de passzív ellenállással, könyv és füzet feletti álmodozással is találkozhatunk.  Van, aki ugyan hajlandó elkezdeni, de egy idő után felteszi a kezét, és kijelenti, hogy:

- Ez túl nehéz!

Vagy hogy:

- Unalmas!

Időnként súlyosabb mondatok is elhangzanak:

 - Miért kell nekem ezzel a baromsággal foglalkoznom?

Bár sokszor nem könnyű, mégis azt tanácsolom, hogy mindenáron kerüld el a lecke miatt folytatott hatalmi harcokat. A házi feladat fölött folytatott küzdelem mindkettőtök számára vesztes helyzet, melynek a vége csak idegesség, harag és kimerültség lehet, ráadásul így gyermeked garantáltan megutálja a tanulást és az iskolát – Te pedig pontosan ezt szeretnéd elkerülni.

Nehéz figyelni

Miért olyan nehéz otthon megoldani a házi feladatot?

Az egyik legfontosabb ok, hogy otthon nehéz koncentrálni. Az iskolában gyermeked egy osztályteremben ül, ahol (jó esetben) semmi sem tereli el a figyelmét. A tanulás napirend szerint zajlik, szervezetten és természetesen. Az iskolában mindenki ugyanazzal foglalkozik, aki elakad kérhet segítséget, vagy látja, hogy mások, hogy oldják meg a feladatot.

Azonban, amikor gyermeked hazaér, az agyában átbillen egy kapcsoló, és mostantól “szabadidő” üzemmódban működik tovább. Számára az otthon a kikapcsolódás helye, egy olyan meleg, biztonságos zug, ahol lehet pihenni, zenét hallgatni, ábrándozni, játszani, tévét nézni, számítógépezni, vagy épp jókat enni. Egyszerűen a fejében nem tudja összeegyeztetni az otthon és a tanulás fogalmát. 

Szerencsére léteznek olyan hatásos módszerek, amelyek segítségével véget vethetsz a lecke miatti veszekedésnek.

Kezd korán

A tanulás – ugyanúgy, mint a házimunka – része az otthoni életnek. Minél hamarabb hozzászoktatod gyermekedet ehhez a gondolathoz, annál könnyebben épül be napirendjébe a leckeírás. Éppen ezért már első osztálytól ki kell alakítanod a leckeírás rendszerét.

Akkor sem reménytelen a helyzet, ha gyermeked már iskolás, viszont akkor eleinte több munkád lesz.

Nem csak szabadidő

Az otthoni tanulás kulcsa a rendszeresség. Gyerekeidnek tudniuk kell, hogy egy családban mindenkinek megvan a meghatározott feladata és mindennek megvan a maga ideje. Tudjuk, mikor vacsorázunk, mikor tanulunk, hogy mikor lehet játszani és mikor kell fürdeni és fogat mosni. Éppen ezért az első és legfontosabb lépés, hogy a tanulást illesszétek be a napirendetekbe. Én azt javaslom, hogy ezt a napirendet írjátok is le, és tegyétek ki központi, jól látható helyre, például a hűtő ajtajára, hiszen ezzel már megelőzhettek egy csomó nézeteltérést. Az egyes napirendi pontokhoz szabályokat is készíthettek. Például a tanulás ideje alatt senki sem nézhet tévét, nem számítógépezhet, hogy semmi se terelje el a figyelmet. De én azt javaslom, hogy lépjetek még ezen is túl, és a tanulásra kijelölt időszakot akkor is tartsátok meg “csendespihenőnek”, ha épp senkinek sincs tanulnivalója. Ilyenkor nem lehet internetezni, tévézni, telefonozni. Elő lehet venni egy könyvet, egy újságot, és olvasni a szobában, de nincs elektronika. Az üzenet az, hogy ha már ilyenkor amúgy sem csinálhatsz mást, akkor akár meg is csinálhatnád a leckéd.

Ne harcolj!

Tisztázd gyermekeddel, hogy a lecke az első, addig nincs játék, nincs szabadidő, amíg ezzel nem végzett. Ne vitatkozz, ne veszekedj, csak tartsd magad a szabályhoz: minél hamarabb befejezed, annál hamarabb játszhatsz. Fontos, hogy ez nem büntetés, ne is eképp mondd, hanem inkább segítő szándékkal, hiszen Te is azt szeretnéd, ha gyermeked minél hamarabb játszhatna. És még egyszer: Ne hagyd magad bevonni a veszekedésbe. Hivatkozz a napirendre és a szabályokra, és maradj nyugodt. Ha a napirendetek megszilárdult, akkor megritkulnak a veszekedések is.

Mi a lecke?

Ahogy gyermeked idősebb lesz, úgy lesz egyre több a házi feladat. Fontos, hogy Te is tisztában legyél vele, hogy gyermekednek mi leckéje, különben jó esély van rá, hogy a tanulnivaló egy részének nyoma vész. Az információ megszerzésében sokat segít a többi szülővel való jó kapcsolat, de a legfontosabb természetesen a tanárokkal való rendszeres kommunikáció. Ő nem csak a konkrét házi feladatról számolhat be, hanem gyermeked iskolai teljesítményéről, viselkedéséről, a közösségben betöltött szerepéről is, ráadásul segíthet a hosszabb távú tervezében is, például előre jelezheti egy-egy dolgozat várható időpontját.

Ettől még természetesen továbbra is gyermeked felelőssége, hogy tisztában legyen a házi feladattal és a tanulnivalóval. Azonban Neked ellenőrizned, és szükség esetén segítened kell őt, hiszen bármikor előfordulhat egy kis figyelmetlenség, és felnőttként Te nyilván jobban átlátod a részleteket, mint gyermeked.

Fizesd meg!

Ez talán így elsőre meglepő lehet, de kicsit vonatkoztass el pénztől. Gyermekedet olyan valutában kell fizetned, amire valóban vágyik. Valószínűleg nem lesz nagy sikered, ha a jó teljesítményért néhány szelet sárgarépát ajánlasz fel, de negyedóra plusz játékidő lefekvés előtt, vagy nagyobb gyerekek esetében fél óra haladék a szombat esti buli végéhez már vonzó lehet. Csak arra figyelj, hogy ez tényleg jutalom legyen, azaz csak akkor add, ha azt gyermeked megérdemli.

Jutalmak és következmények

Minden szülőnek rendelkeznie kellene egy listával, mely személyre szabott jutalmakat és következményeket tartalmaz. A jutalmak között olyan dolgok lehetnek, mint például egy  hétvégi focimeccs, mozi, barátokkal töltött idő, társasjátékozás, számítógépezés, kirándulás, vagy éppen bizonyos tévéműsorok. Ha gyermeked egész héten időben végzett a tanulással, akkor hétvégén választhat valamit a listáról.

Hagyd hibázni!

Ugyanakkor szülőként az is a feladatunk, hogy felkészítsük gyermekünket az életre, ezért szembesítenünk kell azzal, hogy ha nem csinál meg valamit, annak következménye van. Ha nem tanul, akkor rossz jegyet kap. Fontos, hogy gyermeked megtapasztalja a kudarcot is, hiszen ez az csalódás motiválja majd legközelebb keményebb munkára. Ha mindig ott állsz, és közbelépsz, amikor hibázna, akkor nem fogja megérteni, hogy a saját életéért és eredményeiért ő a felelős. Ha pedig a jegyei nem érik el azt a minimális szintet, amit meghatároztál (például hogy négyesnél nem lehet rosszabb jegye), akkor gyermeked elveszítheti néhány, korábban megszerzett kiváltságát, például csökkentheted a tévére, számítógépre fordítható időt, vagy előírhatod, hogy a nappaliban kell tanulnia, amíg nem javít.

Összefoglalva, a leckék miatti veszekedéseknek legkönnyebben úgy vethetsz véget, ha hozzászoktatod gyermekedet az otthoni tanulás gondolatához. Ha elfogadta ezt, a csatát már félig meg is nyerted.

Ma a családi környezet szerepéről beszéltem. Következő cikkünkben olyan konkrét ötleteket kaphatsz, melyek segítségével gyermeked gyorsabban és hatékonyabban tanul otthon is. 


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

A szó elszáll, az írás olvashatatlan
Ahhoz, hogy gyermekünk egyenes vonalat tudjon húzni, rajzolás, színezés közben ne menjen ki a...

Labirintus
Ingyenesen letölthető olvasásfejlesztő feladatlapok a látási megkülönböztető képesség fejlesztésére...

Dobozjárás
Ma két mozgásos játékot ajánlok, melyek a sok ülés után igazi felüdülést jelenthetnek, és gyermeked...

Van valami jó a tanulási problémákban?
Mikor kiderül, hogy gyermekünknek problémái vannak a tanulással, a különböző, enyhébb, vagy...

Egy rajz, melyet nem lehet elrontani!
Ma egy különleges rajzfajtával, a mandalával ismerkedhetsz meg, és azzal, hogy hogyan fejlesztheted...

A diszlexia-veszélyeztetettség jelei
A kisgyermekek mozgása és beszéde alapján már az iskola megkezdése előtt megjósolhatóak a későbbi...

Hogy javíthatod legegyszerűbben gyermeked iskolai eredményeit?
Bár mindannyian tudjuk, hogy iskolába kipihenten kell menni, mégis sok gyerek fáradtan lép be reggel...

A teljesítménykényszer rabságában
A szülők között valóságos versenyfutás folyik azért, hogy gyermekeikbe minél több ismeretet...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Féltem megrendelni a Varázsbetűt, mert a gyerek nehezen szánja rá magát a tanulásra, de ezzela játékkal a gyakorlatok nagy részét szinte hibátlanul megoldja, így sikerélményei vannak. Szívesen játszik vele. A kedvence a memória játék, mert az a legnehezebb.

Jónás Dorka, Budapest

�rdekel >>>


A lányomnak nagyon tetszik, és ez már jó pont. Bár van olyan játék, amit még nem tud használni, lévén, hogy csak pár betűt ismer, ám ez is ösztönzőleg hat rá.

Miklós Lászlóné, Várpalota

�rdekel >>>


Nagyon tetszik a Varázsbetű program. Nagy örömmel használom a Down szindrómás kisfiammal, aki lassan, de folyamatosan fejlődik.

Kondás Teréz, Nyíregyháza

�rdekel >>>


Kisfiamnak már az első pár alkalommal sikerélményt okozott, amikor egy-egy elvégzett feladat után meghallotta dicséretet, ami nagyon pozitívan "kommentálta" a sikeresen elvégzett feladatot. Jó ötletnek tartom, hogy utólag is meg tudom nézni, a gyermekem fejlődését egy-egy feladat elvégzése után.

Somogyi Ildikó, Tatabánya

�rdekel >>>


A fiam nagyon kedveli a játékos olvasást. De a legnagyobb öröm akkor érte, mikor egy jól elvégzett feladat után a program hangosan megdicsérte.

Pisztrán József, Kecskemét

�rdekel >>>


A varázsbetűs programokat minden családtag szereti és használja... sikerélményt ad, a fiúk a dicsérő szavakat szeretik a legjobban.

Ferenczi Bernadett, Veresegyház

�rdekel >>>


Valamennyi Varázsbetű programról írom, hogy nagyon elégedettek vagyunk! Kisfiam is, és én is örülünk, hogy rátaláltunk.

Nagy Judit, Vaszar

�rdekel >>>


Csak ajánlani tudom! Játszva tanul a gyerek, számára is öröm, és nem veszi olyan megterhelőnek!

Magyar-Almási Ildikó, Nyírábrány

�rdekel >>>


Remek "találmány". A gyerekek nagyon élvezik a "játékokat". Végre szívesen olvas a harmadikos fiam.

Kocsis Emese, Mikepércs

�rdekel >>>


A Varázsbetűt imádják a gyerekek, szívesen használom. a legkisebbek is találnak benne szórakoztató, ugyanakkor tanító játékokat. Tisztelettel: Farkas Lászlóné

Egri Kemény Ferenc Sportiskolai Ált. Isk., Eger

�rdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Kakukktojás - A hasonlóság és a különbség fogalma
Amikor a világról gondolkodunk, nagyon fontos, hogy a dolgokat különböző csoportokba tudjuk sorolni...

Hogyan kerüljük el az idegösszeomlást? 6 okos tipp szülőknek
Minden szülő ismeri azt az ellentmondásos érzést, hogy szereti a gyerekeit, de időnként az őrületbe...

Rövid-hosszú - Játékötlet otthonra
A diszlexiás (és sok nem diszlexiás) gyermek számára is nagy nehézséget jelent a hangzók időtartam...

Megfér egymással a játék és a tanulás?
Gyakori tévhit, hogy a játék és a tanulás ellentéte egymásnak, és kizárják egymást. A játék...

Mikor kezdenek a gyerekek beszélni?
A gyerekek értelmi fejlődésének egyik legfontosabb jele a beszéd. A beszédnek nagy jelentősége van a...

Mutasd a mozgásod!
Mozogni jó. Ha gyermeked mozog, akkor egészségesebb, jobb kedvű és vidámabb lesz, a mozgás ugyanis...

Árnyék-játék
Az olvasási és a számolási képesség fejlesztése során egyaránt fontos a vizuális észlelés és a...

11 tény a diszkalkuliáról
Hallottál már a számolási zavarról, a diszkalkuliáról? Az alábbi információk segíthetnek Neked...

Végre!
Végre itt van. Már nagyon vártam. Húsvét van! Vége a télnek, a hidegnek, vége a bezártságnak....

Szem és kéz
Az írás bonyolult művelet, melyhez fejlett képességekre van szükség. Ilyen például a szem és a kéz...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb