Hogyan lehet gyorsabb a leckeírás?

Az otthoni tanulás sok szülő rémálma, mindennapi küzdelem, állandó harc a gyerekkel. Olyan ez, mint egy vég nélküli kötélhúzás: én húzom erre, ő húzza arra, és a munka pedig nem halad. Pedig mennyivel könnyebb lenne, ha a gyerek és a szülő egy irányba húzná a kötelet!

A veszekedés legtöbbször öngerjesztő folyamat: amikor leckeírásra kerül a sor, és a gyerek ellenáll, a szülő hatalmi szóval próbálja megoldani a helyzetet, és rávenni a őt a tanulásra. Azonban ettől sokszor csak rosszabbá válik a helyzet, és a gyerek még inkább ellenáll. Valójában, ha szülőként erővel, hatalommal próbálod meg rákényszeríteni gyermeked valamire, ő hasonlóan reagál, egyszerűen ő is agresszívebbé válik. Hogy az előző, kötélhúzásos hasonlattal éljek, a sarkait a földbe vájja, és még jobban fog küzdeni, még kevésbé hagyja magát. És innentől garantált a veszekedés.

Az előző cikkben arról beszéltem, hogy hogyan alakíthatsz ki otthon olyan környezetet, mely kedvez az otthoni tanulásnak. Ma olyan módszerekről olvashatsz, melyek könnyebbé és gyorsabbá teszik a leckeírást.

Ne hagyd felügyelet nélkül!

Sok gyerek nehezebben tanul, ha egyedül van. Nem tudnak összpontosítani, valami mindig eltereli a figyelmüket. Még nincs meg az önálló munkához szükséges önuralmuk. Éppen ezért jobb, ha gyermeked veled egy helyiségben tanul, ahol figyelhetsz rá, ahol figyelmeztetheted, ha mással foglalkozik, egyszerűen, ahol jelen vagy. Ne küldd be gyermeked a szobájába, hanem tanuljon a konyhaasztalnál, vagy a nappaliban!

Az első lépés

Vannak gyerekek, akiknek a tanulás legnehezebb része az, hogy le kell ülni, és el kell kezdeni. Ha a Te gyermeked is ilyen, akkor az első öt percben tanuljatok együtt. Indítsd el, kezdjétek el olvasni a könyvet, bizonyosodj meg róla, hogy érti, mit kell tennie, mutasd meg, hogy hogyan kell elkezdeni a feladatot. Természetesen ne Te oldd meg, de segítsd át az első nehézségeken, hogy aztán egyedül is boldoguljon.

Versenyezzetek!

Segíthet az is, ha a játékká, versennyé változtatod a leckeírást. Felkeltheted az érdeklődését például így:

- Lássuk, ma milyen gyorsan tudod megcsinálni a leckédet! Ahány perccel hamarabb végzel, mint (például) egy óra, annyival többet számítógépezhetsz. (Vagy tévézhetsz, vagy ennyivel többet maradhatsz fent – gyerektől függ).

Ha az így megszabott szintet gyermeked már tudja teljesíteni, akkor kipróbálhatjátok, hogy saját magának az előző napi eredményét kell legyőznie.

Nyilván egy idő után elér egy szintet, ami alá nem lehet, vagy legalábbis nem érdemes menni, mondjuk egy órát. Amikor ez bekövetkezik, akkor ígérj azért jutalomperceket, ha ezen az időtartamon belül tud maradni a tanulással.

Előfordulnak nagyobb feladatok, például hosszabb fogalmazás, kiselőadásra való felkészülés, vagy valamilyen alkotómunka, ami több időt igényel. Erre érdemes külön időt meghatározni (például napi negyedórát a következő két hétben), hogy ez ne zavarja a “versenyeredményeket”.

Egy kis szünet

Sokszor okoz problémát, hogy a gyerekek félúton elfáradnak, megunják a tanulást. Én azt javaslom, hogy ha gyermekednek egy óránál többet kell tanulnia, akkor félóránként, negyven percenként adj neki öt perc szünetet. Természetesen ezt mérni kell, nem szabad, hogy az öt perc kontrollálatlanul fél órára terebélyesedjen. A szünet alatt gyermeked bekaphat pár falatot, ihat egy pohár szörpöt, mozoghat egy kicsit, így könnyebben fog újra belefogni a tanulásba.  A szünetet – ha lehet - érdemes úgy beiktatni, hogy két tantárgyat válasszon el egymástól.

Természetesen az is segíti gyermekedet átlendíteni a mélyponton, ha ilyenkor bíztatod egy kicsit:

- Tudom, hogy ehhez most nincs kedved, de ha hamar befejezed, akkor a tiéd az egész este.  

Vagy így:

- Ha egész héten megcsinálod a feladatod, a hétvégén azzal foglalkozhatsz, amivel szeretnél.

A hétvége akkor kezdődik, amikor bepótoltad az elmaradásaidat

Ez a módszer főleg nagyobb (felsős és középiskolás) gyerekekkel hatásos. Ha gyermeked a a héten rossz jegyet kapott, mert nem tanult meg valamit, vagy nem csinálta meg a leckéjét, akkor addig nem kezdődik el számára a hétvége, amíg nem pótolja a hiányosságait. A pihenésre csak akkor kerülhet, ha már mindent befejezett. Ez igazán motiváló, hiszen ilyenkor gyermekednek valóban igyekeznie kell, mert ekkor minden perc, amit tanulással tölt, a barátoktól és a játéktól veszi el az időt. Ha ragaszkodsz ehhez a szabályhoz, gyermeked hét közben is jobban fog dolgozni.

Előfordulhat persze, hogy gyermeked nem hajlandó befejezni a feladatait. Erre az esetre előre tisztázni kell a következményeket, például, hogy akkor addig nincs tévé, számítógép és barátok.

Tanulás hétvégén

Bár van, aki nem ért egyet vele, a legtöbb családban hétfőre nem pénteken, hanem vasárnap tanulnak a gyerekek. Tehát – feltéve, hogy nincs elmaradása az előző hétről – a leckéjét vasárnap este kell megírnia. Vannak azonban esetek, amikor ez – például utazás, vendégség miatt – nem megoldható. Ilyenkor ülj le gyermekeddel, és előre beszéljétek meg, hogy mikor fog tudni tanulni.  Ettől függetlenül azonban a hétvége az legyen szabadidő gyermekednek. Ilyenkor felejtsétek el az iskolát, és mindent, ami a tanulással kapcsolatos, még az esetleges következményeket és büntetéseket is.  Bár az iskola fontos része gyermeked életének, nem szabad, hogy kizárólag ez határozza meg kapcsolatotokat. A hétvége pihenést jelent Neked is és a gyerekeknek is.

Edzés vagy tanulás?

Sok gyereknek nem ér véget a napja, amikor kicsengetnek az utolsó óráról, hanem máshol is helyt kell állnia: edzésen, szakkörön, zeneiskolában, különórán. Adódik a kérdés, hogy ilyenkor mi a fontossági sorrend.

A legfontosabb megtalálni a helyes egyensúlyt, hiszen gyermekednek nem csak tanulásra, hanem mozgásra, zenére, az érdeklődésének megfelelő időtöltésre és pihenésre is szüksége van. Ugyanakkor ez mind nem mehet a tanulás rovására sem, hiszen a középiskolai majd az egyetemi felvételik elsősorban az iskolai eredményekre és tananyagra épülnek.

Éppen ezért szerintem a legfontosabb az iskolai kötelességek teljesítése, azaz a lecke és az iskolai órákra való tanulás. És csak akkor jöhet bármi más, ha ez rendben van. Ha nem készült el hétfőn a lecke, akkor kedden nincs fociedzés. Még akkor sem, ha hétvégén meccs van, még akkor sem, ha gyermekedet kirakják a csapatból. A kulcs természetesen itt is az, hogy a szabályokat előre tisztázzátok, és ahhoz tartsátok is magatokat, hiszen így gyermeked is előre tisztában lehet a következményekkel.

A tanár a szövetségesed

Gyermeked nevelése során a tanárok a legfontosabb szövetségeseid. Legtöbbjük elhivatott szakember, aki minden tőle telhetőt megtesz a gyerekekért, sajnos azonban a körülmények korlátozzák őket is. Tudom, néha nehéz megtalálni a közös hangot, azonban gyermeked érdekében együtt kell dolgoznotok.

Tisztában vagyok vele, hogy ezeket a tanácsokat könnyebb adni, mint megfogadni, és végrehajtani. De szülőként mindannyian azt szeretnénk, ha gyerekeink felelősséget vállalnának iskolai teljesítményükért, és ezért nem kellene állandóan veszekedni velük.

És ha gyermekednek tanulási problémái vannak?

Vannak esetek, amikor a gyermek nem azért nem tanul, mert nem akar, vagy mert unja a leckét, hanem hiába küzd és erőlködik, a tanulás és a házi feladat elkészítése irreálisan sok időt vesz igénybe. Ez annak a jele lehet, hogy gyermekednek tanulási problémája (diszlexia, diszkalkulia, figyelemzavar) van, és ez akadályozza őt.

Ebben az esetben érdemes felkeresned gyermeked osztályfőnökét. Oszd meg vele a megfigyeléseidet és kérdezd őt is gyermeked iskolai teljesítményéről. Ha szükséges, vidd el gyermeked egy szakemberhez (pszichológus, logopédus, fejlesztő pedagógus), aki felméri gyermeked képességeit, és ha indokolt, megkezdi a terápiát.

Gyermeked olvasási, számolási képességeit és figyelmét hatékonyan fejlesztheted a Varázsbetű Programcsalád segítségével is. Napi húsz perc játékos gyakorlással hamar észrevehető, hogy gyermeked iskolai eredményei javulnak.

Tudj meg többet róla, hogy hogyan segíthetsz gyermekednek >>>


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Hogyan válassz iskolát gyermekednek?
Ha olyan szerencsés vagy, hogy kiválaszthatod gyermeked iskoláját, akkor érdemes alaposan...

Játékosan könnyebb - Játékötletek olvasástanuláshoz
Mára olyan játékokkal készültünk, melyek segítségével az írás, a betűtanulás, a betűkapcsolás...

Mit tehetünk, ha diszlexiás gyermekünk vért izzad az idegen nyelv elsajátítása közben?
Mivel a diszlexiás gyerekeknek általában gyenge a rövidtávú memóriája, az emlékezetfejlesztő...

Autizmus
Az autizmust az agy működési zavara okozza. A zavar az egész életen keresztül fennáll, befolyásolja...

Problémák az iskolában. Mit tehetsz?
A legtöbb szülő életében előbb-utóbb elérkezik az a nap, amikor levelet kap gyermeke iskolájától,...

Minek az a szemüveg?!
Minek az a szemüveg? Vedd le azonnal! Ez igazságtalan előnyt ad Neked azokkal szemben, akik nem...

Olvasási zavar és beszédértés
A beszéd nemcsak a szavak, mondatok kiejtésének képességét jelenti, hanem azt is, hogy megértjük...

Mennyit olvasson gyermeked?
Gyakran kérdezik tőlem a szülők, hogy mennyi időt érdemes naponta olvasással tölteni. A válasz...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Én vásárlás előtt próbáltam ki a programot. Azért tetszett, mert nagyon jól egymásra épülnek a feladatok. Motiváló hatású, mindenki saját tempójában használhatja. A gyermekeknek értelmes időtöltésükké válhat.

Balaskóné Goldfinger Lívia, Zalaegerszeg

Érdekel >>>


A lányom, aki miatt megrendeltem a Varázsbetű Programcsaládot, élvezettel gyakorolja a játékos feladatokat. Számtannal és szövegértéssel vannak gondjai. A nagycsoportos kislányom is belekóstolt a könnyebb, egyszerűbb számtanba, neki ezek játékos, élvezetes feladatok. Ez a Programcsalád alkalmas a gyerekek fejlesztésére, azoknak is nagy segítség, akiknek nincs módjuk fejlesztő pedagógussal dolgozni.

Lengyel Zsuzsanna, Dunaföldvár

Érdekel >>>


Érdekes, sokrétű és hasznos program. Nagyon jól használható a tanulási zavarokkal küzdő gyerekeknél, akik játszva fejleszthetők. Nálunk, Szlovákiában a magyar gyerekek számára nincs hasonló program.

Makki Márta, Velké Dvorníky - Szlovákia

Érdekel >>>


Gyermekemmel együtt szívesen "dolgozunk" ezeken a feladatokon, ill. ő maga is örömmel "játszik" a Varázsbetűvel. Bár Barni semmi jelét nem mutatta diszlexiának oviban sem és most, elsőben sem, ennek ellenére hasznos időtöltés ez számára, s legalább ő is számítógépezhet, mint a többi kortársai... csak épp másként. :)

Delbel Zsuzsanna, Budapest

Érdekel >>>


A kislányom még a barátnőjével is ezt játssza, így biztos a siker...

Nagy Mária, Budapest

Érdekel >>>


Még csak pár napja használjuk, de már észlelhető a fejlődés. Hanna nagyon élvezi, főleg a dicséretek tetszenek neki.

Kiss-Horváth Katalin, Püspökladány

Érdekel >>>


Nagyon jó véleménnyel vagyok róla, úgy látom, hogy hasznos és nagyon hatásos, mert van változás és fejlődés.

Lénárt Pál, Nyíregyháza

Érdekel >>>


Nagyon megtetszett a program, gyermekeim örömmel használják. Köszönjük szépen a készítőknek ezt a remek interaktív tanulássegítő lehetőséget.

Zsilinszky Cecília, Veszprém

Érdekel >>>


Nagyon hasznosnak tartom, gyógypedagógusként a habilitációs illetve egyéni fejlesztéseken nagyon jól tudom használni.

Orosz Henrietta, Hajdúböszörmény

Érdekel >>>


Nagyon szeretik a gyerekek,szívesen játszanak vele. Már a legkisebb elsősök is találnak benne szórakoztató és okosító játékokat.

Farkas Lászlóné, Eger

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

A felnőttkori agysérülések következményei
A beszéd sajnos akkor is károsodhat, amikor már jól elsajátítottuk. Egy hirtelen baleset,...

Ubukubu zűrkalandjai - Mesekönyv az olvasási képességek fejlesztésére
Az Ubukubu zűrkalandjai című könyv szórakoztató mese, és egyben kiváló eszköz gyermeked olvasási...

Csodatévő három nap - Gyere velünk táborozni!
Amikor 2005-ben az első téli Kalandtábor szervezésébe belefogtunk, a legtöbben biztosra vették, hogy...

Játékok a ritmusérzék fejlesztéséhez
Írtam már Neked arról, hogy mennyire fontos a jó ritmusérzék gyermeked olvasási képességének...

Vigyázat! Áltudomány!
Az utóbbi hetekben az egész világon, elterjedt a hír, hogy egy francia tudóscsoport megtalálta a...

Az egyensúly zavara és fejlesztése
A gyerekeknél az olvasás megtanulásában nagy szerepe van a mozgásnak is. Éppen úgy fontosak a...

Önutálat - Hogy segíthetsz?
Szülőként nagyon rossz hallani, ahogy gyermekünk önmagát szidja, bántja és szapulja, látni, hogy...

Talán a mozgás a kulcs gyermeked olvasási problémájának leküzdéséhez?
Tudtad, hogy az iskolai kudarcokat már a kisgyermekkori ügyetlen mozgás is előre jelezheti? Ha egy...

Mi volt ma az iskolában? Szófakasztó játékok otthonra
Ha gyermeked jobban meg akarod ismerni, akkor erre a legjobb módszer, ha minél több időt töltesz...

Hangoskodjunk!
Az olvasási képességek fejlesztésében nagyon fontos, hogy a szülő olvasson gyermekének. Vajon miért...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb