Nem elég, ha olvasni tud!

Egy kedves anyuka írta a minap, hogy tehetetlennek érzi magát. Kisfia, Áron tíz éves, és - látszólag - nincs gondja az olvasással. Ha kézbe kap egy szöveget, azt minden gond nélkül, nem túl sok hibával felolvassa. Ennek ellenére, ha utána próbálják megbeszélni, kiderül, hogy Áron gyakorlatilag semmire sem emlékszik az olvasottakból. Olyan, mintha a szöveget betennénk egy felolvasógépbe: a szöveg bemegy, a hang kijön. Ezt a hatást az is erősíti, hogy Áron olvasása rettentő monoton: nem használ hangsúlyokat, nincs a szövegnek ritmusa, dallama.

Nem felületesség!

Ez a probléma meglepően gyakran előfordul. Sok szülő ilyenkor figyelmetlenséggel, felületességgel vádolja gyermekét, pedig nem erről van szó.

b-a-b-a ... Baba!

Az olvasás - azaz a leírt információ értelmezése, megértése - két nagy szakaszra bontható. Az első szakasz az írott jelhez tartozó beszédhang azonosítása, és a hangok sorrendbe rendezése, a második szakasz pedig a kibetűzött hangsor jelentésének megkeresése. Ez a folyamat nagyon jól megfigyelhető az olvasástanulást éppen megkezdő kisgyereknél. Előbb kibetűzi a szót: b-a-b-a, ekkor még csak a betűket fordítja hangokká. Majd megismétli: baba. Ekkor már felismeri a szó jelentését is.

Áron esetében az első szakasz több-kevesebb hibával, de működik: a betűket képes hangokká alakítani. A gond a második szakasszal van, azaz Áron nem tudja a hangokat jelentéssel felruházni.

Mi lehet ennek az oka?

Az olvasástanulás során az írott jelek hangokká alakítása egy idő után általában annyira automatikussá válik, hogy tudatosan nem is észleljük. Áron esetében azonban az első szakasz, azaz az olvasás technikai kivitelezése annyi energiát elvesz, hogy nem marad figyelme a szöveg értelmének elemzésére. Ezt a problémát az okozza, hogy még fejletlenek az agyban a idegi kapcsolatok, ezért a betűfelismerés nem válik alapkészséggé. Ezt a gondot csak fokozhatja, ha a gyermek szókincse szegényes, ezért nem érti a szöveg szavait.

Ez a lényeg!

Ilyen esetekben a gyerekek számára gondot okoz a szöveg tartalmának megjegyzése, a lényeg kiemelése, sok esetben a szóolvasás is. Kudarcaik miatt lehetőleg kerülik az olvasással járó helyzeteket, ha pedig mégis rákényszerülnek, zavarba jönnek.

Mit tegyünk?

Talán a legfontosabb: ilyenkor ne olvastass hosszú, unalmas szövegeket gyermekeddel. A mechanikus, csak a technikára, csak a mennyiségre, sebességre koncentráló olvasási környezet csak árt a gyereknek.

Inkább lépjünk egy lépést vissza, és ne magát a szövegolvasást, hanem a szótagok, szavak olvasását gyakoroljuk. A szavak olvasásánál nagyon fontos, hogy ne csak a hangalakot kérjük vissza, hanem bizonyosodjunk meg arról is, hogy a szó értelmét is megértette a gyermek. Erre játékos feladatokat találhatunk ki, például foglaljuk mondatba a szót, keressünk szinonimákat, ellentéteket, vagy keressünk olyan szavakat, melyekkel sorozattá lehet a szót kiegészíteni (szellő-szél-vihar, csermely-patak-folyó-folyam). Nagyon jó gyakorlási lehetőséget ad a Fekete Péter párkereső játék is, mikor a szót a hozzá tartozó képekkel kell párosítani, de ez persze egy kis előkészületet igényel.

Nagyon fontos az is, hogy ne csak magát az olvasást, hanem az olvasáshoz szükséges egyéb képességeket is fejlesszük. Ezek közé tartoznak például a nagymozgások, a finommozgások, a szókincs, az emlékezet, a képzelet, vagy a figyelem. Természetesen léteznek ezek fejlesztésére speciális gyakorlatok, de nem szeretném túlbonyolítani. A gyerekek legalapvetőbb fejlesztő közege a játék, a mese, a beszélgetés. Gondoskodj róla, hogy gyermeked gyakran és sokat játszhasson. Labdázzatok, rajzoljatok, gyurmázzatok, főzzetek közösen, beszélgessetek, és olvassatok esténként mesét. Ha lehet, játsszatok társasjátékokat, fessetek, hajtogassatok papírrepülőt, origami-figurákat. Válogassatok csavart, a konyhában lencsét és babot. Nyugodtan vond be a gyerekeket a házimunkába, ennek is jó hatása van az olvasási képességek fejlődésére, és a feladattudatra egyaránt.

Próbáld ki!

A szóolvasás és a szövegértés fejlesztésében nagyon sokat segít a Varázsbetű Pogramcsalád, melynek segítségével a gyerekek játékosan, saját képességeiknek megfelelően gyakorolhatnak. Kattints ide, és tudj meg többet róla, hogy hogyan segíthetsz gyermekednek >>>


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Dobozjárás
Ma két mozgásos játékot ajánlok, melyek a sok ülés után igazi felüdülést jelenthetnek, és gyermeked...

Van valami jó a tanulási problémákban?
Mikor kiderül, hogy gyermekünknek problémái vannak a tanulással, a különböző, enyhébb, vagy...

Egy rajz, melyet nem lehet elrontani!
Ma egy különleges rajzfajtával, a mandalával ismerkedhetsz meg, és azzal, hogy hogyan fejlesztheted...

A diszlexia-veszélyeztetettség jelei
A kisgyermekek mozgása és beszéde alapján már az iskola megkezdése előtt megjósolhatóak a későbbi...

Hogy javíthatod legegyszerűbben gyermeked iskolai eredményeit?
Bár mindannyian tudjuk, hogy iskolába kipihenten kell menni, mégis sok gyerek fáradtan lép be reggel...

A teljesítménykényszer rabságában
A szülők között valóságos versenyfutás folyik azért, hogy gyermekeikbe minél több ismeretet...

Hogy segíts egy diszlexiás diáknak? - 12 tipp tanároknak
Tanárként sokszor nehéz azzal szembesülni, hogy az osztályban vannak olyan gyerekek, akik olvasási...

Diszgráfia - A tanulási zavar, amiről tudnod kell
Gyermeked füzete hemzseg a helyesírási hibáktól, gyakran még olyan egyszerű szavakat is elront, mint...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Gyermekem most első éves iskolás, tehát még minden betűt nem tanult, így csak a program egy részét használta eddig. A gyermek érdekesnek találta a feladatokat, kíváncsi volt a képekre a feladat végén, ez inspirálta. A program könnyen kezelhető, mind gyermek, mind felnőtt számára, ez sokat számít.

Antal Krisztina, Cegléd

Érdekel >>>


Nagyon kellemes és hasznos időtöltés, nemcsak gyerekeknek. A sokféle feladat lehetővé teszi, hogy kedvünk szerint gyakoroljunk. Igényes, érdekes; szórakoztató és felemelő érzés játszani vele a folyamatos dicséretek miatt.

Gál Attiláné, Szolnok

Érdekel >>>


8 éves kislányom egyelőre "csak" diszlexia gyanús. Nem tudtam mit is jelent ez, csak annyit, hogy a diszlexiás gyermek cseréli, keveri a betűket. Utánanéztem az interneten és nagyon megijedtem, hogy baj van, mert sok - a diszlexiára jellemző - vonást ismertem fel a lányomon. Olvasás, írás közben majd elalszik, nagyokat ásít, viszont matekból kiváló. Az iskolában már elkezdték vele a heti 1 órányi foglalkozást - ami csak a semminél több -, amíg ki nem derül, hogy tényleg diszlexiás-e. Megnéztem a programot, amellyel "játszanak" és arra gondoltam, bárcsak lenne egy ilyen otthon is. Amikor megrendeltem a CD-t, hihetetlen gyorsan kézhez vehettük, és rendkívül boldog voltam, valamint nagyon örült neki a lányom is, hogy azt a CD-t kapta meg, amellyel az isiben is gyakorolnak. Az elképesztően sok és kiváló gyakorlatokat, játékokat szerencsére a lányom is szereti, szívesen ül le velük foglalkozni, nem úgy mint a többi jónak mondott foglalkoztató CD-kel. Ezt a programcsaládot nem lehet eléggé megköszönni, javasolni fogom minden gyermekes ismerősömnek!

Királyné Posta Anna, Dég

Érdekel >>>


Gyermekem egyedül is dolgozhat rajta, így ha munkában vagyok, és nem láthatom, akkor is le tudom ellenőrizni, hogy elvégezte-e a kiadott feladatokat.

Lepár Tamásné, Zalaegerszeg

Érdekel >>>


Kiváló oktató program. Nagyon szellemes feladatokkal, konstruktivitást, számoló készséget játékos körülmények között fejleszti. Kedves jutalmak szép képekkel.

Sándor Pintér, Budapest

Érdekel >>>


4 napja használjuk a Varázsbetűt, 8 éves gyermekem minden nap játszott vele 30 percet. Tegnap észrevettem hogy kevésbé cseréli fel a betűket olvasás során, és ezt az eredményt ő is örömmel állapította meg. Köszönjük!

Horváthné Weisz Mónika, Mosonmagyaróvár

Érdekel >>>


Nagyon hasznosnak, a gyerekeket motiválónak tartom. A feladat megoldásokra adott értékelés a gyerekeknek szárnyakat ad.

Antal Jánosné, Budapest

Érdekel >>>


Eddigi tapasztalataink nagyon jók, a 7 és az 5 éves lányaim örülnek, hogy együtt is tudnak játszani a programmal. Mióta megvásároltam a programot, ez a kedvenc játékuk. Én pedig örülök, hogy móka közben fejlesztés is történik.

Szijártó-Király Gyöngyi, Kisbajcs

Érdekel >>>


Nagyon élvezi gyermekem, sőt az 5 éves is nagy figyelemmel kíséri, mit csinál a nagy.

Papp Dóra, Körösladány

Érdekel >>>


Hosszú ideje használjuk a Varázsbetű Programot, ami egy CSODA! :) Az ajándékba kapott angol programot pedig a kisfiam használja, és nagyon szereti.

Horváth Borbála, Budapest

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Szintetikus vagy szóképes? Olvasástanítási módszerek
A magyar olvasás és írástanítás-tanulás történetében két alapvető módszert - szintetikus és a...

Jamie Oliver a diszlexiáról
Jamie Oliver beszél a diszlexiáról és az iskoláról. Videó....

Levél a kitűnő tanulók szüleinek
Ülök a gép előtt, görgetem végig a Facebookot, és látom a képeidet. Büszke vagy. Én pedig...

Fejleszd otthon is gyermeked képességeit!
A tanulási zavarokkal küzdő gyermek számára nem elegendő az óvodai vagy iskolai fejlesztés. Legalább...

Így nevelj magabiztos gyereket - 6 ötlet
Szülőként valamennyien szeretnénk, hogy gyermekünk magabiztos felnőtté váljon, de ezt nem lehet...

Jól csak a szívével lát az ember!
Az igazság a szemnek láthatatlan – talán Te is énekelted ezt valaha Bródy Jánossal. Talán kicsit meg...

Gyermeked diszlexiás és segíteni szeretnél neki? 47 gyors ötlet szülőknek
Ha meghallja a diszlexia szót, akkor a legtöbb szülő tanácstalanul tekinget körbe: Most mit tegyek?...

A mozgás nem helyettesíthető semmi mással
Sokszor beszélünk róla, hogy a mozgásnak milyen jó hatása van a tanulási képességekre. De vajon mi...

Ne hadarj!
Kerültél már Te is olyan helyzetbe, hogy izgatottságodban a szokásosnál jóval gyorsabb tempóban...

15 tipp, mellyel a szótanulás szórakoztatóvá válik
A szótanulás, szókincsbővítés fontos része a nyelvtanulásnak. Sajnos monoton és unalmas. Legalábbis...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb