9 dolog, amit meg kell tenned, ha gyermeked diszlexiás

Ijesztő, és a legtöbb szülő által rettegett pillanat, mikor kiderül, hogy gyermekünk diszlexiás, azaz olvasási zavarral küszködik. Pedig valójában ekkor kellene megkönnyebbülést éreznünk, hiszen ekkor már tudjuk, hogy mi okozza gyermekünk iskolai problémáit, és azt is láthatjuk, hogy van kiút és van megoldás. Persze ehhez nem elegendő a diagnózis, a szakvélemény, hanem a szülő aktív részvétele is szükséges.

A szakember nem elég

Ha a szakember megállapítja, hogy gyermekednek olvasási problémái vannak, akkor általában feltárja az okokat, meghatározza a fejlesztés irányát, és felajánlja a terápiát, azaz a rendszeres fejlesztő foglalkozást is. Azonban ez nem elég.

A logopédus vagy a fejlesztő pedagógus csak hetente egyszer-kétszer találkozik gyermekeddel, és alkalmanként csak egy órát tölt vele. Ha azonban Te is segítesz, akkor gyermeked sokkal gyorsabban fejlődhet. Te ismered legjobban gyermeked, Te töltöd vele a legtöbb időt, és Te vagy rá a legnagyobb hatással.

Ha szeretnéd gyermeked olvasási képességeit otthon is fejleszteni, akkor nagy segítségedre lesz a Varázsbetű Programcsalád. Kattints ide, és tudd meg, hogy segíthetsz gyermekednek >>>

Az önbizalom helyreállítása

Általában hosszú idő, két, három év - vagy még több is - eltelik, mire a diszlexia diagnosztizálásra kerül. Ezalatt gyermeked egyre több sérülést szerez. Rájön, hogy ő nem olyan, mint a többiek. Ami nekik könnyedén megy, az neki nehézséget okoz, és azt hiszi, hogy ez azért van, mert ő buta. Ezen csak ront, ha a pedagógus rosszul kezeli a helyzetet, és az osztálytársak kinevetik, vagy kicsúfolják a hibáiért. Gyermeked csak küszködik, közben megutálja az iskolát, és megutálja saját magát is.
De hogyan segíthetsz gyermekednek?

Tanulj!

Nyilván számodra is egyértelmű, hogy ha gyermeked allergiás a mogyoróra, akkor olvasol a betegségről: utánajársz a tüneteknek, tájékozódsz róla, hogy mit ehet meg gyermeked, és mi jelent számára kockázatot, és természetesen utánaolvasol, hogy mit kell tenned, ha minden elővigyázatosságod ellenére mégis bekövetkezne a baj. De nem csak ennyit teszel, hanem beszélsz mindenkivel, aki gyermekeddel találkozik: rokonokkal, barátokkal, pedagógusokkal, és elmondod nekik, hogy gyermekednek milyen betegsége van, mit nem kaphat, mire kell figyelni, és mit kell tenni. Minden eszközzel arra törekszel, hogy megakadályozd, hogy gyermekednek baja essen.

Hasonlóan kell eljárnod, akkor is, ha gyermeked diszlexiás. Természetesen a diszlexiának nincs közvetlen életveszélyt jelentő kockázata, ugyanakkor nagyon komolyan befolyásolhatja gyermeked jövőjét és boldogságát. Ha többet tudsz a diszlexiáról és általában a tanulási problémákról, akkor nem csak gyermekednek tudsz jobban segíteni, hanem gyermeked tanárainak is.

Bár a diszlexia már nem ismeretlen fogalom a tanárok előtt, még mindig gyakori, hogy a pedagógusok nem kapnak megfelelő képzést a diszlexiás gyerekek tanításával kapcsolatban, így nem tudják, hogyan kell velük foglalkozni, hogyan kell őket tanítani.

Ha tanulni akarsz a diszlexiáról, akkor jó úton vagy. Olvasd el ezt a cikket, majd olvass tovább. Oldalunkon rengeteg olyan cikket találsz, mely ezzel a témával foglalkozik.

Beszélj róla

Nagyon fontos, hogy ne hallgasd el gyermeked előtt, hogy problémái vannak. Ahhoz, hogy ő maga is megértse, mi történik vele, tudnia kell, hogy a tanulási problémáit egy speciális képességzavar okozza. Hasonló ez ahhoz, mint amikor valakinek nincs énekhangja, vagy nem jó a kézügyessége - ettől még nem buta és nem értéktelen ember, sőt, más területen akár kiemelkedően tehetséges is lehet.

Ráadásul ott van az az érzés is, hogy ha valamiről nem beszélünk, az azért van, mert azt szégyellni kell. Szégyenkezünk Józsi nagybácsi miatt, aki állandóan berúg a kocsmában, ezért nem beszélünk róla. Szégyenkezünk a csalás miatt börtönbüntetését töltő Ilonka néni miatt is, ezért róla sem beszélünk. A diszlexia miatt azonban nem kell szégyenkezni, nyugodtan beszélhetünk róla. Így gyermeked megértheti, mi okozza a gondjait, és hogy hogyan tud rajta változtatni. Ha pedig ez nem tabu téma otthon, akkor gyermeked az iskolában is könnyebben beszél majd a problémájáról, így az osztálytársak és a barátok könnyebben megértik, és elfogadják a dolgot.  

Gyermekednek azonban meg kell értenie, hogy a diszlexia nem lehet kifogás. Nem hivatkozhat a diszlexiára, ha nem akar tanulni, vagy ha nem sikerül valami. Éppen ellenkezőleg: a diszlexia magyarázat: magyarázat, hogy miért kell délután fejlesztő órákra járni, miért kell gyakorolni, miért kell keményebben dolgozni.  

Szakszerű fejlesztés

Gyermekednek szakszerű, személyre szabott fejlesztésre van szüksége. Az olvasás összetett folyamat, melyben rengeteg különféle képesség összehangolt munkájára van szükség. Ha e képességek közül valamelyik - esetleg több is - nem működik megfelelően, fejletlenebb a szükségesnél, akkor diszlexia alakulhat ki. A terápiának e képességek fejlesztésére kell irányulnia. A személyre szabott fejlesztési terv felállítása a logopédus feladata, ő sokat segíthet Neked is abban, hogy mit és hogyan gyakoroljatok otthon.

Küzdj gyermekedért az iskolában

A diszlexiás gyermek számára nagyon fontos, hogy az iskolai légkör támogató legyen, hogy ne állítsák olyan feladatok elé, melyek számára egyelőre túl nehezek. Éppen ezért ülj le gyermeked osztályfőnökével, tanáraival, és beszélj nekik gyermeked diszlexiájáról, és arról, hogy mit tesztek az olvasási képesség javítása érdekében. Magyarázd el, hogy gyermeked írásban nem - vagy csak a töredékét - tudja visszaadni annak, amit tud, és kérd meg őket, hogy lehetőleg szóban feleltessék gyermeked. Szintén kérd meg őket, hogy ne olvastassák hangosan az osztály előtt, hogy így elkerülhessétek a csúfolódást és a nevetségessé válást. Arról, hogy egy tanár hogyan tud segíteni egy diszlexiás diáknak, további ötleteket olvashatsz itt: Hogy segíts egy diszlexiás diáknak? - 12 tipp tanároknak

Ne tekints ellenségként a tanárokra, egy oldalon álltok. A célotok ugyanaz: szeretnétek gyermeked számára olyan használható, értékes képességeket és tudást biztosítani, melyek birtokában sikeresen továbbtanulhat, és felnőve boldog életet élhet.

A technika segít

Nagyon sokat segít gyermekednek, ha a tanulás során nem csak az olvasásra támaszkodtok, hanem más lehetőségeket is igénybe vesztek.

  • A kötelező olvasmányt meghallgathatjátok hangoskönyv formában.
  • A leckét ne kézzel, hanem számítógéppel készítsétek el - a helyesírás-ellenőrző nagyon hasznos, és a rendezett íráskép is segít áttekinteni a tanulnivalókat.
  • A tanulnivaló dolgozzátok fel elmetérkép formájában is. Erről itt olvashatsz bővebben >>>
  • Keressetek olyan dokumentumfilmeket, videókat, képeket és hanganyagokat, melyek az adott témával foglalkoznak. Nagyon jó anyagokat lehet taláni a Zanza.tv-n, a Videotanar.blog.hu-n vagy a Youtube-on.
  • Ha az iskola támogató, akkor gyermeked akár az iskolában is használhat technikai segítséget: számítógépet a jegyzeteléshez és a dolgozatíráshoz, diktafont vagy kamerát az órák rögzítéséhez. Az így elkészült anyagok segítségével könnyebbé válhat az otthoni tanulás.

Gyakran felvetődik a kérdés, hogy igazságtalan-e, hogy a diszlexiás gyermek ilyen segítséget vesz igénybe. Ilyenkor én mindig visszakérdezek: igazságtalan-e, ha egy gyengébben látó gyermek szemüveget visel? Igazságtalan-e, ha a hallássérült hallókészüléket hord, vagy ha a mozgássérült mankót vagy kerekesszéket használ? A helyzet a diszlexia esetében is hasonló: a gyermek valamely képessége nem működik tökéletesen, azonban ha rendelkezésre áll technikai segítség, akkor azt használni kell!

Keresd a tehetséget

Tanulási problémái miatt gyermeked rengeteg kudarcot él meg az iskolában, és ez természetesen rombolja önbizalmát. Éppen ez az egyik oka annak, hogy a diszlexiások között az átlagnál jóval gyakrabban fordul elő depresszió és viselkedészavar.

Sokat segíthetsz gyermekednek a harmonikus önkép kialakításában, ha felkutatod, hogy miben tehetséges. Valószínűleg fogtok olyan területet találni, ahol gyermeked a kortársainál ügyesebb, fejlettebb, akár kiemelkedően tehetséges. Ha segíted őt abban, hogy a tehetségét kibontakoztassa, akkor ő is megtapasztalhatja, hogy milyen érzés az, amikor a kortársai elismerik, megdicsérik, becsülik. Ez hozzájárulhat, hogy megtanulja szeretni és elfogadni önmagát, és így a tanulási problémákkal is könnyebben küzd majd meg.

Néhány terület, ahol érdemes keresgélned:

  • Művészetek
  • Sportok
  • Zene
  • Emberi kapcsolatok, empátia
  • Intuíció
  • Kézügyesség
  • Logika
  • Térbeli tájékozódás, tervezés, építés
  • Kíváncsiság, tudományok
  • Kreativitás

A tehetség fejlesztése annyira fontos, hogy erre érdemes legalább ugyanannyi időt szánni, mint az olvasási képesség javítására - vagy akár még többet is, hiszen gyermeked itt élheti át a siker élményét, itt válhat boldoggá. Ha azt látod, hogy gyermeked valamiben ügyes (tényleg ügyes!), akkor hívd erre fel a figyelmét, dicsérd meg, és bíztasd a folytatásra. A tehetség kereséséről itt olvashatsz többet >>>

Nem vagy egyedül!

Nem könnyű diszlexiás gyereket nevelni. Ez sok küszködéssel jár, és lesznek pillanatok, amikor elfog a méreg, dühös, csalódott vagy rosszkedvű leszel. De nem vagy egyedül! A diszlexia előfordulási aránya Magyarországon 10% körül van (attól függően, hogy pontosan mit is tekintünk diszlexiának), így valószínűleg minden osztályban találhatsz két-három diszlexiás gyermeket. Beszélgess ezeknek a gyerekeknek a szüleivel, kérdezd meg, ők mit tapasztalnak, mit és hogyan csinálnak, mi segített nekik, és mi nem vált be. Nem biztos, hogy mindent tudsz abból hasznosítani, amit mondanak neked, de már az is segít, hogy tudod, mások is küzdenek ezzel a problémával, és hogy nem Te vagy az oka gyermeked problémáinak.

Te is segíts más szülőknek

Ha pedig megtettél mindent gyermekedért, amit lehet, akkor rajtad a sor, Te is segíts másoknak. Ha arról értesülsz, hogy gyermeked egy barátja, osztály- vagy iskolatársa szintén olvasási nehézségekkel küzd, akkor ajánld fel a segítségedet a szülőknek. Ha ők is nyitottak erre, akkor üljetek le, mesélj nekik a saját tapasztalataidról, kérdezd őket a problémáikról, mondd el, hogy milyen módszerek váltak be nálatok, milyen trükköket használtatok, kik voltak azok a szakemberek, akik segítettek nektek. Ha van hozzá kedved, akár ennél is tovább léphetsz, írj a tapasztalataidról, az élményeidről, és oszd meg a Facebookon, vagy küldd el nekünk. Ha sokan küzdenek a környékeden ezzel a problémával, akkor indíts csoportot a szülőknek, ahol szervezett keretek között beszélgethettek, és képezhetitek magatokat.


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Diszgráfia - A tanulási zavar, amiről tudnod kell
Gyermeked füzete hemzseg a helyesírási hibáktól, gyakran még olyan egyszerű szavakat is elront, mint...

Hogyan válassz iskolát gyermekednek?
Ha olyan szerencsés vagy, hogy kiválaszthatod gyermeked iskoláját, akkor érdemes alaposan...

Játékosan könnyebb - Játékötletek olvasástanuláshoz
Mára olyan játékokkal készültünk, melyek segítségével az írás, a betűtanulás, a betűkapcsolás...

Mit tehetünk, ha diszlexiás gyermekünk vért izzad az idegen nyelv elsajátítása közben?
Mivel a diszlexiás gyerekeknek általában gyenge a rövidtávú memóriája, az emlékezetfejlesztő...

Autizmus
Az autizmust az agy működési zavara okozza. A zavar az egész életen keresztül fennáll, befolyásolja...

Problémák az iskolában. Mit tehetsz?
A legtöbb szülő életében előbb-utóbb elérkezik az a nap, amikor levelet kap gyermeke iskolájától,...

Minek az a szemüveg?!
Minek az a szemüveg? Vedd le azonnal! Ez igazságtalan előnyt ad Neked azokkal szemben, akik nem...

Olvasási zavar és beszédértés
A beszéd nemcsak a szavak, mondatok kiejtésének képességét jelenti, hanem azt is, hogy megértjük...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Gyermekem szívesen gyakorol a feladatokkal, sikerélménye van. Idén magabiztosabban kezdte az iskolát, mint tavaly.

Cseresznyés Istvánné, Acsalag

Érdekel >>>


A fejlesztőpedagógia munkámban nagyon jól tudom használni. Örülök, hogy készült ilyen program, mely megkönnyíti és lerövidíti a felkészülésem a foglalkozásokra.

Szanitter Aranka, Debrecen

Érdekel >>>


Nagyon kedves program, és ami a legkedvesebb tulajdonsága, hogy a gyerek sem unja.

Sebesiné Kiszely Katalin, Kecskemét

Érdekel >>>


Kislányom diszlexiás és dysgraphias, mi már egy éve használjuk ezt a " játékot", mert lányom így nevezi. Játszva gyakorol minden nap, és nagyon sokat javult az írása és az olvasása is. Aki még nem használta ezt a programot, próbálja ki.

Kovácsné Mariann

Érdekel >>>


Nagyon tetszik nekem is és a kislányomnak is a Varázsbetű. Élvezi, hogy 'játszhat' a számítógépen. Egyszóval nagyszerűnek tartom! Könnyen kezelhető, és külön tetszik, hogy lehet nehézségi fokozatokat állítani. Minden elismerésem az Önöké!

Magyarits Szilárdné, Kistelek

Érdekel >>>


Gondolkodtató és játékos. A gyermekem igazán élvezi a feladatokat.

Kronvalter Vendelné, Dabas

Érdekel >>>


Csak ajánlani tudom! Játszva tanul a gyerek, számára is öröm, és nem veszi olyan megterhelőnek!

Magyar-Almási Ildikó, Nyírábrány

Érdekel >>>


Imádjuk a Varázsbetűt! A három gyermekem (5,8 és 10 évesek) folyton ezzel akar játszani, mindenki talál számára érdekes és kihívást jelentő feladatot.

Ungor Adrienn, Budapest

Érdekel >>>


Kisfiam most volt első osztályos, és sajnos az olvasás nagyon nehezen ment neki. A tanító néni kötelező nyári gyakorlást írt elő nekünk. Kisfiamnak nagyon tetszik a Varázsbetű, élvezettel használja a program játékait, így nem nyűg a gyakorlás. Szereti a jutalomfeladatokat, az önbizalmának is jót tesz. A nővére kitűnő tanuló, de ő is szívesen játszik a nehezebb játékokkal. Köszönjük szépen, nekünk nagy segítség!

Milánné Lackner Melinda, Oroszlány

Érdekel >>>


Lányom szívesen használta elsőben, magabiztosabb lett az olvasásban. Most pedig újra elővettük, mivel a helyesírással problémák vannak.

Stermenszky Éva, Budapest

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Hogyan fejlődik újszülött gyermeked mozgása?
Szülők és tanárok részéről is egyre gyakrabban hallani, hogy a mai gyerekek egyre satnyábbak. Persze...

Vajon milyen szülő vagy?
Nem vagyunk egyformák. Minden szülő más, máshogy neveli, irányítja gyermekét. Mégis általában négy...

Kevesebb dráma és több szeretet – Öt hasznos módszer
Nagyon nehéz feladat indulatainkat megfékezni, különösen a türelmetlenséget. Szerencsére vannak...

A játék tanulás!
A tanulás alapja a játék: a gyerekek tanulásának nagy része a játékon keresztül zajlik, a játék...

Tanulásfejlesztés zongorával
Vajon hogyan fejleszti a zenetanulás a gyerekek nyelvi képességeit? A Massachusettsi Műszaki...

Ha lop a gyerek…
Rajtakaptad már gyermeked valaha is, hogy lopott Tőled, vagy valaki mástól? Bukott már le, hogy...

Utálom az iskolát
Ha gyermekeid között van iskolás, akkor valószínűleg már szembesültél azzal a helyzettel, amikor...

Te megérted gyermekeidet?
Családban élni jó dolog, ugyanakkor időnként nehézségekkel is jelentkeznek. A gyerekeknek eltérő...

Diszlexia vagy szembetegség?
Az olvasási nehézségek sok gyerek életét keserítik meg. Iskolai teljesítményük sokkal gyengébb, mint...

Nem választhatod meg gyermeked barátait
Szülőként hamar rá kell ébrednünk, hogy nem válogathatjuk meg gyermekünk barátait. Minél jobban...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb