Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez

Ha gyermeked képességeit akarod fejleszteni, akkor a legegyszerűbb dolog, amit tehetsz, ha rendszeresen olvasol neki, és az olvasás szeretetére neveled.

A Te gyermeked olvas mindennap? Nem azért mert muszáj, hanem csak az öröm kedvéért? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért olvasnak, pedig aki többet olvas, az jobb eredményeket ér el a tanulásban. A kutatások egyértelműek: erős az összefüggés az olvasási képesség és az iskolai eredmények között. A jobban olvasó gyereknek az osztályzatai is jobbak.

A legtöbb gyerek gyakran kap képeskönyveket, mert szülei azt remélik, hogy így majd megszeretik az olvasást. Ezzel szemben az alsó tagozat végén a legtöbb gyerek csak azt olvassa el, amit kötelező. Valójában a gyerekek kétharmadának olvasási képessége elmarad az elvárt szinttől.

Mi ennek az oka?

Mára az élet rengeteg olyan lehetőséget kínál, melyek használatával a gyerekek egyszerűbben, kevesebb energia befektetésével szórakoztathatják magukat. Ezekkel összehasonlítva az olvasás az olvasástanulás korai szakaszában sokkal inkább kemény munka, komoly szellemi erőfeszítés, mintsem örömszerző tevékenység, izgalmas játék. Azonban ez a 22-es csapdája: Nem olvasnak, mert olvasni nehéz, azonban így nem alakul ki az olvasásnak az a szintje, ahol olvasni már nem fárasztó, éppen ellenkezőleg: pihentető és szórakoztató.

De mit tehetsz, ha szeretnéd gyermekedet olvasóvá nevelni?

1. Olvass neki már születésétől kezdve!

És nem csak lefekvéskor! Vegyetek képeskönyveket, leporellókat, és gyűrhető, rágható játék-könyveket, amit mindenhová magatokkal vihettek. Bármikor, amikor egy kis szünetre van szükség, fogjatok meg egy könyvet, és olvassatok.

2. Rendszeresen látogassatok el a könyvtárba!

A könytárban nem csak válogatni lehet, hanem olvasni is. rengeteg különböző könyvbe lapozhattok bele, így gyermeked megtalálhatja az őt leginkább érdeklő témákat. Persze segíthetsz is neki, de az is jó, ha hagyod őt egyedül kalandozni a sorok között. Ha elbizonytalanodik, és nem tudja, mit válasszon, akkor a könyvtáros néni biztosan örömmel fog segíteni. A könyvtárban más gyerekekkel is találkozhattok, valószínűleg ők is mesélni fognak olvasmányélményeikről. Ez is meghozhatja gyermeked kedvét egy-egy könyvhöz.

3. Ne kényszerítsd olvasásra!

Ne felejtsd el, Te nem gyermeked tanára vagy! Nem a Te feladatod, hogy megtanítsd olvasni! Éppen ezért ne tanítsd olvasni már az iskola előtt, és később se kényszerítsd olvasásra.

Sok szülő azt hiszi, hogy gyermeke előnyben lesz, ha már tud olvasni, mire iskolába kerül. Valójában ez nem igaz. Vannak nagyon okos gyerekek, akik csak hétéves koruk után tanulnak meg olvasni. Ők is pillanatok alatt utol fogják érni a többieket, semmiféle hátrány nem éri őket emiatt. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy fogd őt vissza. Ha az olvasásról, a betűkről kérdez, nyugodtan válaszolj neki, csak ne siettesd! Ha pedig magától megtanul olvasni, ne büszkélkedj vele, ne mutogasd, mint egy cirkuszi állatot, mert ha később elveszik a különlegessége, és már nem csak ő tud olvasni a kortársai közül, akkor sérülhet az önbizalma. (Kicsit olyan ez, mint amikor a szülők siettetik a szobatisztaságot. De őszintén: kit érdekel, hogy a gyerek két vagy három évesen szokik le a pelusról? Előbb-utóbb úgyis lerakja. Gondolj csak bele: Nagyon kevés tízéves rohangál pelenkában! )

4. Kérj segítséget!

Ha azt veszed észre, hogy gyermeked jelentősen lemaradt, és küszködik az olvasással, nehezen ismeri fel a betűket, rendszeresen hibásan olvassa ki a szavakat, akkor beszélj gyermeked osztályfőnökével, és kérj segítséget. Szükség esetén keressetek fel egy szakembert, aki gyakorlott a diszlexia és a tanulási zavarok felismerésében, és a képességfejlesztésben. Minél korábban kap segítséget gyermeked, annál könnyebb segíteni!

5. Ne javítsd ki!

Eljön az idő,amikor gyermeked fog olvasni Neked. Ilyenkor ne kövesd Te is a betűket, és ne javítsd ki minden egyes hibánál, mert ez az olvasás örömét veszi el. Csak akkor kérdezz vissza, ha a szöveg értelme torzul, és nem érthető a történek. Az állandó javítástól gyermeked butának fogja érezni magát. Ez az érzés egész életében megmarad, és nem fog segíteni megszeretni a könyveket.

6. Akkor is olvass neki, ha már tud olvasni!

Sok szülő követi el azt a hibát, hogy amikor gyermeke már ki tudja betűzni a szöveget, akkor abbahagyja a felolvasást, és azt mondja a gyereknek, hogy olvasson egyedül. Csakhogy az olvasási képesség ilyenkor még nem elég fejlett, és az egyedül olvasás nem jelent a gyermek számára örömet. Ha ebben a kritikus időszakban is fent akarod tartani a könyvek iránti érdeklődést, akkor továbbra is olvass neki rendszeresen. Ez ráadásul kettőtök kapcsolatát is erősíti, hiszen a felolvasás közös élményeket és témákat ad, amikről könnyen lehet később beszélgetni.

7. Olvassatok mindennap!

Mindennap legyen egy kis idő, amit rendszeresen olvasásra szántok. Lehet az délután, vagy este, de épüljön be a napirendetekbe az olvasás. Például olvashat gyermeked Neked, amíg Te a vacsorát készíted, Te pedig lefekvés előtt olvasol neki. Ez is segít, hogy az olvasás szeretete beépüljön gyermeked személyiségébe.

8. Lépjetek együtt a következő szintre!

Időnként Te is választhatsz gyermekednek könyvet. Válassz olyat, ami egy picit nehezebb, mint amit eddig olvasott, például képeskönyv helyett egy rövidebb gyerekregényt. Kezdjétek el együtt olvasni, amíg látod, hogy „beszippantotta” őt a történet. Ekkor már kimentheted magad, és hagyhatod egyedül olvasni. Ha a cselekmény tényleg izgalmas, akkor valószínűleg egyedül is folytatni fogja az olvasást! (Ha mégsem, akkor még érdemes visszalépni egy nehézségi fokozatot!)

9. Olvassatok felváltva!

Cserélgessétek a felolvasó szerepét az esti olvasás ideje alatt! Így gyermeked számára érdekes marad a történet, és ő is lehet „nagyfiú” vagy „nagylány”, aki már tud olvasni. Persze ne vidd túlzásba a dolgot, hiszen ez nagyon fárasztó lehet a gyerekeknek. Csak minden harmadik-negyedik oldalt adj át. Figyelj rá, hogy ne vesszen ki az öröm az olvasásból!

10. Olvassatok képregényeket!

11. Vannak gyerekek, akik számára a képregények jelentik a nagy ugrást. A képekkel kísért szöveg kevésbé félelmetes, mint a betűhangyákkal telezsúfolt fekete-fehér lap. Jó választás lehet a Grafield vagy Asterix sorozat, ráadásul ezeket gyűjteni is lehet, ami tovább fokozhatja az olvasás iránti vágyat!

12. Olvass magadnak is!

Ne felejtsd el, Gyermeked szárára Te vagy a legfontosabb minta. Ha nem látja, hogy Te olvasol, akkor ő miért akarna könyvet venni a kezébe? Mesélj arról, amit olvastál, és kérdezd a többieket is olvasmányélményeikről! Ha gyermeked már idősebb, akkor akár cserélhettek is könyveket egymással, és megbeszélhetitek, hogy kinek mi tetszett az adott regényben.

13. Korlátozd a képernyők előtt töltött időt!

Amíg gyermeked nem tud elég jól olvasni, addig egyetlen könyv sem tud versenyezni az elektronikus eszközökkel, legyen az akár a tévé, akár számítógép, tablet vagy mobil. Saját magától egyetlen gyerek sem fogja a könyveket választani, így az olvasási képessége sem fejlődik megfelelően. Éppen ezért korlátozd a kütyükkel tölthető időt napi fél, vagy legfeljebb egy órára! (De sose mondj olyat, hogy gyermeked addig nem nézhet tévét, amíg nem olvasott legalább egy órát!)

13+1. Játékos olvasásfejlesztés

Gyermeked tanulási képességének egyik legfontosabb tényezője az olvasás színvonala. Aki jobban tud olvasni, aki jobban megérti a leírt szöveget, hatékonyabban és gyorsabban tud tanulni, és jobban emlékszik az olvasottak tartalmára. Sokat tehetsz azért, hogy gyermeked megszeresse az olvasást, ha odafigyelsz az olvasási képesség játékos fejlesztésére.

Kattints ide, és tudj meg többet róla, hogy hogyan segíthetsz gyermekednek!


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Azáleás-völgy
Már közel félszáz éve, hogy Zalaegerszeg mellett, egy átjárhatatlan akácos helyén arborétumot hoztak...

Legfrissebb bejegyzések

Diszgráfia - A tanulási zavar, amiről tudnod kell
Gyermeked füzete hemzseg a helyesírási hibáktól, gyakran még olyan egyszerű szavakat is elront, mint...

Hogyan válassz iskolát gyermekednek?
Ha olyan szerencsés vagy, hogy kiválaszthatod gyermeked iskoláját, akkor érdemes alaposan...

Játékosan könnyebb - Játékötletek olvasástanuláshoz
Mára olyan játékokkal készültünk, melyek segítségével az írás, a betűtanulás, a betűkapcsolás...

Mit tehetünk, ha diszlexiás gyermekünk vért izzad az idegen nyelv elsajátítása közben?
Mivel a diszlexiás gyerekeknek általában gyenge a rövidtávú memóriája, az emlékezetfejlesztő...

Autizmus
Az autizmust az agy működési zavara okozza. A zavar az egész életen keresztül fennáll, befolyásolja...

Problémák az iskolában. Mit tehetsz?
A legtöbb szülő életében előbb-utóbb elérkezik az a nap, amikor levelet kap gyermeke iskolájától,...

Minek az a szemüveg?!
Minek az a szemüveg? Vedd le azonnal! Ez igazságtalan előnyt ad Neked azokkal szemben, akik nem...

Olvasási zavar és beszédértés
A beszéd nemcsak a szavak, mondatok kiejtésének képességét jelenti, hanem azt is, hogy megértjük...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Nagyon tetszik. Gyermekem a játékosan gyakorolja az olvasást, úgy hogy közben egy kedvenc időtöltésével foglalkozik, számítógépezik.

Walterné G. Katalin, Budapest

Érdekel >>>


Nagy tetszést aratott a gyerekek körében, és én is elégedett vagyok vele. Könnyen telepíthető, nincsenek hibajelentések, zökkenőmentesen működik. Külön jó, hogy az utasítások szóban is elhangzanak, tetszik a visszajelzések hangulata és módja is. A gyerekek játszi könnyedséggel kezelik a programot, örömmel vették birtokba.

Göröncsér Rita, Gyöngyös

Érdekel >>>


A játékos feladatok sokrétűsége lehetőséget ad a gyerekek aktuális igénye szerinti választásra.Mindig lehet olyan játékot választani, amellyel az adott időben gyermekünk szívesen foglalkozik.

Borbélyné Takács Judit, Eger

Érdekel >>>


Sokszor az egyszerű dolgok a leghasznosabbak. A szoftver egyszerű, jól kezelhető, és gyermekem számára is érthető a használata. A hangos rész is szép beszédű és érthető hanghordozással készült.

Dr.Konkoly Zita, Érd

Érdekel >>>


A kislányom még a barátnőjével is ezt játssza, így biztos a siker...

Nagy Mária, Budapest

Érdekel >>>


Nagyon sokszínűvé, és a gyerekek számára is élvezetessé teszi nemcsak a fejlesztő, hanem a tanítási órákat is.

Bethlen Gábor Református Általános Iskola, Törökszentmiklós

Érdekel >>>


A fiamnak nagyon tetszik a program. Most járt le a tesztelési időszak, és nagyon szomorú, hogy nem játszhat a programmal. Remélem, hamar megjön a csomag, és akkor játszhat tovább!

Bálint László, Neulußheim

Érdekel >>>


Internetről töltöttük le a programot a logopédusunk javaslatára. A gyerekeknek nagyon tetszik, szívesen játszanak vele.

Maurerné Koncz Tímea, Pomáz

Érdekel >>>


Szeretjük a programot! A 11 évestől a 9 évesen át a 4 évesig mindenkinek van benne kedvence!!

Mátyás Enikő Noémi, Veresegyház

Érdekel >>>


Kisfiam most volt első osztályos, és sajnos az olvasás nagyon nehezen ment neki. A tanító néni kötelező nyári gyakorlást írt elő nekünk. Kisfiamnak nagyon tetszik a Varázsbetű, élvezettel használja a program játékait, így nem nyűg a gyakorlás. Szereti a jutalomfeladatokat, az önbizalmának is jót tesz. A nővére kitűnő tanuló, de ő is szívesen játszik a nehezebb játékokkal. Köszönjük szépen, nekünk nagy segítség!

Milánné Lackner Melinda, Oroszlány

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Diszlexia és tanulási zavar - Pozitív lehetőségek
A tanulási zavar és a diszlexia nem öröm, de nem is tragédia. Ma arról olvashatsz, hogy hogyan...

Tanulási zavar és családi béke
Diszlexiás gyermek szülőjének lenni különös, vegyes érzelmekkel teli, nagyon nem vágyott állapot. Ma...

Mitől más a diszlexiás gyerek?
A diszlexiás gyerekek nem attól mások, hogy olvasási képességük gyengébb. Egyszerűen másképp...

Gyors beszéd vagy hadarás?
A hadarás különösen az okos és érdeklődő, de szétszórt figyelmű gyerekekre jellemző. Ma a hadarás...

Rejtvénycsapda
Mára két játékkal készültem, egy elgondolkodtatóval, és egy csoportos játékkal. Mindkettő izgalmas,...

Speciális nyelvi zavar
Gyakran tapasztalom, hogy a problémás tanulókat gyakran túl hamar rossz tanulónak könyvelik el,...

Változtass - fejlesztő játékszoftver ajándékba
Mára egy olyan szoftvert készítettünk, melynek segítségével gyermeked logikus gondolkodását...

Segítség diszkalkuliás gyermekek szüleinek
A diszlexiás gyermekek számának növekedésével párhuzamosan egyre nő a diszkalkuliások száma is,...

Játékok otthonra: Kakukktojás és golyórabló
Gyermeked képességeiek fejlesztésére az egyik legjobb módszer a játék. A játék során észrevétlenül...

Szóvirág
A kisiskolásoknak sokszor okoz problémát a szavak hangokra bontása. Mai játékunk ezt könnyíti meg. ...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb