Még ezt sem tudod elolvasni?

A szülők gyakran értetlenül szemlélik gyermekük olvasási problémáit. Nem értik, hogy egy ilyen egyszerű dolog hogyan okozhat problémát az egyébként okos, érdeklődő csemetéjüknek.

Bonyolult!

Belegondoltál már, hogy az olvasás és az írás milyen összetett folyamat? Felnőttként, írásban olvasásban gyakorlott emberként ez már fel sem tűnik, de rengeteg különböző képesség összehangolt működésére van szükség ahhoz, hogy egy elhangzott szöveget megértsük, leírhassunk, majd újra elolvashassuk.

Mi kell a boltból?

A legtöbbünk naponta jár boltba. Nálunk a feleségem az, aki jobban tudja, mire van szükség, én viszont hajlamos vagyok elfelejtkezni egyes dolgokról, ezért bevásárlólistát készítek magamnak. Lássuk, hogyan történik ez.

Egyszerű a helyzet, ha a konyhában lediktálja nekem, mire van szükség. Ilyenkor szinte előre kitalálom, mit fog mondani, hiszen ha például a kenyértartó felé néz, akkor valószínűleg a kenyér lesz a következő tétel a listán.

Zavar az éterben

Kicsit nehezebb a helyzet, ha hátat fordít nekem. Ilyenkor már nem látom a száját, de még mindig jól hallom, és látom a mozdulatait. Még nehezebb a helyzet, ha közben szól a rádió, esetleg a gyerekek is beszélgetnek. Így már nem hallom olyan tisztán amit mond, a zaj is zavar, ráadásul a másik beszélgetés is elvonja a figyelmem. Ebben az esetben már előfordul, hogy vissza kell kérdeznem: "Bors vagy borsó? Kockacukor vagy kockasajt?"

Égett törpe

De lehet még rosszabb is. Előfordul, hogy telefonon kell megkérdeznem, mit kell hozni. Ha a boltból hívom fel a feleségem, akkor még még kevesebb a segítségem, és még több a zavaró körülmény. A telefon eleve torzítja a hangot, és elég halk is. Ráadásul a boltban szól a zene, emberek beszélgetnek, üvegek csörögnek. Nehéz feladat a beszédhangot elkülöníteni a háttérzajtól. A látvány sem segít, hiszen nem látom a feleségem szájmozgását, gesztusait. Ráadásul egy sor más dologra is figyelnem kell, rámköszön egy ismerős, ki kell kerülni egy bevásárlókocsit, épp egy kóstoló van, sorolhatnám. Ez a helyzet teszi lehetővé leginkább a tévedéseket, elhallásokat. Ilyenkor kerül a kosárba márna helyett málna, bab helyett hab, érett körte helyett égett törpe, vagy éppen húsvilla helyett húsz villa.

Csak a lényeget!

De ezzel még nem értem a feladat végére. A listát le is kell írnom.

Az elhangzott szöveget ehhez először elemeznem kell. A feleségem nem egyszerűen listát diktál, hanem inkább beszélget, valahogy így:

- Már alig van itthon kenyér, és elfogyott a gépsonka is, pedig a gyerekeknek holnap szendvicset kell csomagolnom a kirándulásra, és kellene nekik egy kis innivaló is.

Ha nem vagyok a magam ellensége (nem vagyok), és nem akarok sokat írni (nem akarok), akkor ebből nekem ki kell szűrnöm a bevásárlás szempontjából lényeges információkat. Ezeket az információkat tovább kell elemeznem, szavakra bontanom, majd a szavakat értelmeznem kell, és el kell döntenem, hogy az adott szót, milyen módon tudom írásban jelölni. A számok jelölésére egy-két jelet - számokat - használok, a mértékegységeket valamilyen egyezményes rövidítéssel jelölöm, a többi szót pedig hangokra bontom, és így kell leírnom.

160 betű

A hangokra bontott szó leírása szintén nem egyszerű feladat, hiszen ki kell választanom a rendelkezésemre álló grafikus jelkészletből (az ábécéből) pontosan azt a jelet, amellyel az adott hangot jelölöm. Ez a magyar nyelv esetében negyven különböző jel (nem számolom azokat a betűket, melyek a magyar szavakban nem fordulnak elő: q, w, x, y - az y csak más betű részeként fordul elő, például a 'ny' betűben), és ráadásul mindegyikből van kicsi és nagy, írott és nyomtatott. Ez már 160 különböző jel, melyek közül nekünk egyet, a pontosan odaillőt kell kiválasztani. Van olyan hang is, melyet több betű is jelölhet (j, ly).

Rövid vagy hosszú

De nem csak a kiejtett hangot kell figyelembe vennünk, hanem annak hosszát, ritmusát is. A hossz változását egyes esetekben külön betűvel jelezzük (o, ó), máskor a betű kettőzésével (m, mm), harmadik esetben a jel módosításával (ny, nny), sőt olyan eset is előfordul, amikor nem is jelezzük, például a 'lesz' szóban, melyet 'lessz' formában ejtünk ki. Ezeket az eseteket sem keverhetem, nem írhatok ékezetes 'm' betűt, és a hosszú 'ó'-t sem jelölhetem 'oo'-val.Olyan esetek is vannak, amikor nem is a kiejtett hangot kell leírnunk, hanem valami mást. Például a 'szabaccság'-ot 'szabadság'-nak írom, a 'bicigli' szó leírva 'bicikli'.

Írd már le!

Ha idáig eljutottam, és tudom, mely jeleket és milyen sorrendben kell használom, akkor következhet az írás fizikai kivitelezése. A leírt jeleknek természetesen dekódolhatónak kell lenniük, azaz legalább nekem magamnak el kell tudnom olvasni, amit leírtam. Ehhez szabályos ceruzafogásra (tollfogásra), a kéz apró, rendezett finommozgásaira van szükség, mely pontosan a kívánt erősségű, azaz nem tépi szét a papírt, nem vési az asztalt, de folyamatos nyomot hagy a papíron. Az írást természetesen a szememmel kísérem, és folyamatosan ellenőrzöm.

Az eredmény

Ha ezt mindet végrehajtottam, akkor végre elkészül a lista, azaz:

1 kg kenyér

20 dkg felvágott

2 üveg ásványvíz

Ahogy az a fentiekből is látható, az írás-olvasás nagyon összetett folyamat, talán a legbonyolultabb minden gondolkodási tevékenység közül, melyre magasan fejlett képességek sokaságára van szükség: emlékezetre, hallási megkülönböztető képességre, formaismeretre, finommozgásra, a szem és a kéz mozgásának összehangolására, szókincsre, elemző- és lényegkiemelő képességre, tájékozódási képességre, a sorrendiség képességére, logikára, valamint a folyamat automatikussá válására. Elég, ha egyetlen képesség gyengébb a kelleténél, és máris összeomlik az építmény, mint egy kártyavár.

Csak játékosan!

Éppen ezért hiba az, ha monoton gyakorlással szeretnéd javítani a gyermeked írásában vagy olvasásában jelentkező problémákat. A megoldás az, ha célzottan és játékos módon fejlesztitek a szükségesnél gyengébb képességeket.

Ebben - azaz a játékos olvasásfejlesztésben - segít a Varázsbetű Programcsalád, melyet már több ezer gyerek használ sikerrel. Kattints ide, és tudd meg, hogy segíthetsz gyermekednek >>>


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Szókereső - Letölthető játék hétvégére
Mára három különböző nehézségi szintű szókereső játékot készítettünk gyermekednek, melyeket...

Szókereső és vakvezető - Játékok otthonra
Mára két játékkal is készültem, melyekkel gyermeked tanulási és olvasási képességét fejlesztheted....

Figyelj rám!
Mobiltelefonos, parabolaantennás világunkban mindenki tudja, hogyha a jelet sugározó adó, és a...

Hogyan kezeli gyermeked a problémás helyzeteket?
Biztos Veled is gyakran megesik, hogy hiába teszel meg mindent gyermeked zökkenőmentes...

Ajándék játék: Szótagkereső
A mai napra is egy játékos feladattal készültünk, melynek segítségével gyermeked írási és olvasási...

Hogyan legyél jó szülő?
Szülőnek lenni életünk egyik legfontosabb, legnagyobb erőkifejtést és bevonódást kívánó szerepe....

Olvass úgy, mint egy diszlexiás
Egy diszlexiás barátom elmesélte nekem, hogy mit jelent számára az olvasás. Bár tud olvasni, de ez...

Hogy segíthetsz tehetséges gyermekednek?
Lehet, hogy a Te gyermekednek is van valamilyen rejtett képessége, azonban a tehetség nem tör...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Féltem megrendelni a Varázsbetűt, mert a gyerek nehezen szánja rá magát a tanulásra, de ezzela játékkal a gyakorlatok nagy részét szinte hibátlanul megoldja, így sikerélményei vannak. Szívesen játszik vele. A kedvence a memória játék, mert az a legnehezebb.

Jónás Dorka, Budapest

Érdekel >>>


Gyermekem most első éves iskolás, tehát még minden betűt nem tanult, így csak a program egy részét használta eddig. A gyermek érdekesnek találta a feladatokat, kíváncsi volt a képekre a feladat végén, ez inspirálta. A program könnyen kezelhető, mind gyermek, mind felnőtt számára, ez sokat számít.

Antal Krisztina, Cegléd

Érdekel >>>


Gyermekem egyedül is dolgozhat rajta, így ha munkában vagyok, és nem láthatom, akkor is le tudom ellenőrizni, hogy elvégezte-e a kiadott feladatokat.

Lepár Tamásné, Zalaegerszeg

Érdekel >>>


Nagyon sokszínűvé, és a gyerekek számára is élvezetessé teszi nemcsak a fejlesztő, hanem a tanítási órákat is.

Bethlen Gábor Református Általános Iskola, Törökszentmiklós

Érdekel >>>


Felkeltette a gyerkőc érdeklődését ez a program. Ennek tényleg örülök, mert sok gondja van a tanulással, és láthatóan zavarja, hogy neki nem megy minden olyan könnyen, mint másnak. Köszönjük szépen!

Szurdiné Barkai Anita, Győr

Érdekel >>>


Kellemesen "csalódtam" :) Gyermekem nagy örömmel használja, alig várja, hogy további érdekes feladatokat oldhasson meg, és tanulhasson! Szívesen ajánlom mindenkinek!

Fodorné Gubik Eszter, Szentkirályszabadja

Érdekel >>>


Nagyon jó a Varázsbetű! Nemrég rendeltem, de a kislányom már magától bekapcsolja, és játszik! Köszönöm.

Ökrös Zsuzsanna, Tatabánya

Érdekel >>>


Csak ajánlani tudom mindenkinek, mert nem csak a program nagyon jó, hanem a Varázsbetűsök emberi hozzáállása is mintaszerű.

Sótiné Laczkó Gabriella, kóka

Érdekel >>>


Nagyon megvagyok vele elégedve! Az 5 éves unokámat alig tudom róla levenni, de a 6. osztályos figyelemzavaros is szereti, sőt még én is elvagyok a játékokkal. Sok fejlesztő játékot kipróbáltam, de ilyen jót még nem találtam. Köszönöm!

Turupuli Lászlóné, Kunbaracs

Érdekel >>>


Szeretjük a programot! A 11 évestől a 9 évesen át a 4 évesig mindenkinek van benne kedvence!!

Mátyás Enikő Noémi, Veresegyház

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

A mozgás fejlesztése a diszlexia megelőzésében
Minden magasabb rendű tanulási tevékenység alapja a mozgás. Elengedhetetlenül fontos a beszéd, az...

Aki nem tudja, tanítja...
Biztosan hallottad már Te is ezt a mondást: Aki tudja, csinálja, aki nem, az tanítja. Pedig...

Csak a zene kell
Gondoltad volna, hogy a zene segíthet gyermeked olvasási, tanulási képességeinek fejlesztésében? ...

Képességfejlesztés a boltban
Sokszor panaszkodnak szülők arról, hogy nagyon elfoglaltak, és ezért nem jut annyi idejük a...

Bézs vagy ekrü? Van különbség?
Az apró különbségek jelentőségéről...

Napi négy ölelés a túlélésért
Az egyszerű túléléshez napi négy ölelésre van szükségünk. Nyolc ölelésre van szükségünk a szinten...

Százlábú - társasjáték a tájékozódási képesség fejlesztésére
Érdekes kétszemélyes nyomtatható játék, mely fejleszti gyermeked tájékozódási képességét, logikáját,...

9 dolog, amit meg kell tenned, ha gyermeked diszlexiás
Ijesztő, és a legtöbb szülő által rettegett pillanat, mikor kiderül, hogy gyermekünk diszlexiás,...

Hogyan fejlődik újszülött gyermeked mozgása?
Szülők és tanárok részéről is egyre gyakrabban hallani, hogy a mai gyerekek egyre satnyábbak. Persze...

Vajon milyen szülő vagy?
Nem vagyunk egyformák. Minden szülő más, máshogy neveli, irányítja gyermekét. Mégis általában négy...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb