Hogyan építhetsz erős kapcsolatot gyermekeddel?

Egy tizenéves gyerekkel együtt élni sokszor nagyon nehéz. Ő próbálja a saját határait és jogait bővíteni, új képességekre tesz szert és ezzel együtt új lehetőségeket, új jogokat követel magának, mi szülők pedig nagyobb élettapasztalatunk birtokában próbáljuk irányítani, befolyásolni, és közben megtartani őket. Ez sokszor konfliktusokat, veszekedéseket szül. Ha a szülő rosszul kezeli a helyzetet, akár teljesen megromolhat ilyenkor a kapcsolat, és kölcsönös bizalmatlanság alakulhat ki.

De van egy egyszerű, mégis hatásos módszer, melynek segítségével közeli kapcsolatot alakíthatsz ki gyermekeddel. Ez a Mi Időnk.

Kettesben, együtt

A Mi Időnk egy előre meghatározott időpont és időtartam. Ezalatt a szülő kettesben van gyermekével,és pontosan azt csinálják, amit a gyerek szeretne, anélkül, hogy ezt az időt bárki vagy bármi megszakítaná. Nincs munka, nincs telefon, nincs házimunka, csak amit a gyerek szeretne.

A Mi Időnk alatt a szülő megpróbál teljes figyelmével gyermeke felé fordulni, és lehetőleg nem tanítja, oktatja gyermekét, nem látja el kért vagy kéretlen tanácsokkal, hanem egyszerűen figyel.

Viszik vagy vezet?

Ha általában Te vezetsz, amikor kocsiba ültök, akkor ismerős lesz az érzés: furcsa dolog a vezetőülésből átülni az anyósülésre. Az ember először megijed minden szembejövő autótól, kapaszkodik minden kanyarban, nyomja a padlólemezt a lábával, sőt akár a vezetésbe is belebeszél. A legrosszabb esetekben akár hányinger, rosszullét is törhet az emberre, annyira megviseli, hogy nem ő tartja a kezében a kormányt. Egyfajta nézőpontváltásra van szükség, meg kell változtatnunk a gondolkodásunkat. El kell engednünk magunkat, nem szabad csak az útra és a forgalomra koncentrálni, hanem el kell kezdeni nézelődni, pihenni vagy akár aludni. Bízni kell a másikban.

Pontosan ugyanezt fogod érezni a Mi Időnk alatt: olyan, mintha hirtelen az anyósülésen találnád magad, és gyermeked ülne a volánhoz.

Segít leküzdeni a rossz szokásokat!

A Mi Időnk szabályai nélkül nagyon nehéz észrevenni és leküzdeni a berögzült szokásokat, melyek akadályozzák a valódi kapcsolat kialakulását. A Mi Időnk során alkalmazott és közösen elfogadott szabályok segítenek felismerni és elkerülni a hibákat. A Mi Időnk lehetőséget ad gyermekednek arra,  hogy úgy mutathassa meg az Őt érdeklő dolgokat, hogy közben érezheti a Te helyeslésed, szereteted és elfogadásod, és nem kell arra számítania, hogy megint elutasítással vagy letolással kell szembenéznie.

Nem szavakkal üzen

A gyerekek a Mi Időnk alatt sokszor olyan játékot vagy elfoglaltságot választanak, mely a szülőnek eszébe sem jutna. Gyermeked választása közvetlen, bár nem szavakba öntött üzenet arról, hogy mit szeret, mi fontos neki, mi foglalkoztatja, de az is lehet, hogy azokat a helyeket mutatja meg így Neked, melyeket valamiért kedvel, vagy amelyektől fél. A Mi Időnk alatt gyermeked nyugodtan megmutathatja saját magát úgy, ahogy máskor nem merné, hiszen Te megígérted neki, hogy odafigyelsz, részt veszel, és segítesz, ráadásul azt sem engeded, hogy félbeszakítsák együttléteteket. Gyermeked ilyenkor átéli a szoros összetartozás és a biztonság érzését, és magabiztosabbá válik, bátrabban fejezi ki érzéseit.

Amire érdemes odafigyelni

Ahogy korábban utaltam már rá, a Mi Időnk segít a szülő és a gyermek kapcsolatának javításában. De van pár dolog, amire érdemes odafigyelni, ha elkezded használni ezt a módszert.

A tizenéveseknek szükségük van rá, hogy szüleikkel őszinte kapcsolatot alakítsanak ki. Éppen ezért gondolkodj el egy percre azon, hogy Neked mi a fontos! Miért akarsz Te jobb, szorosabb kapcsolatot gyermekeddel? Mi az, amit régebben szívesen csináltatok együtt? Mi az, amit mindketten szórakoztatónak, izgalmasnak találtatok? Mi az, amiért becsülöd, tiszteled, mi az, ami szerethető benne? Töprengj el egy kicsit gyermeked vágyain, és érdeklődési területein! Ne "muszájból" alakítsátok ki a Mi Időnk rendszerét, hanem inkább azért, hogy az mindkettőtök életét jobbá tegye.

Mindenképp határozzátok meg előre a kereteket, melyek között gyermeked tervezhet, így elkerülheted, hogy gyermekedben hamis remények ébredjenek.

    • Mennyi időt töltötök együtt?
    • Mikor?
    • Milyen gyakran?
    • Mennyi pénzt lehet költeni egy-egy alkalommal?
    • Lehet-e utazni?
    • Ha igen, milyen messzire?
    • Vannak-e olyan dolgok, amiket ilyenkor sem szabad, mint például  a dohányzás, a tetoválás, vagy esetleg a cukros, szénsavas üdítők fogyasztása?

Ne beszélj régi problémákról, hibákról! A Mi Időnk a figyelem ideje, nem a nevelésé vagy a fegyelmezésé. Ha nehéz témáról kell beszélni, akkor ezt ne a Mi Időnk alatt tedd, hanem attól teljesen függetlenül, valamikor máskor.

Te is akarod?

Ha gyermeked elutasítja a Mi Időnk ötletét, ne keseredj el! Hagyd, hogy hozzászokjon a gondolathoz, megbarátkozzon vele, majd egy pár hét után vedd elő újra.

Segíthet az is, ha kezdetben megbeszélés nélkül, anélkül, hogy gyermeke figyelmét felhívná rá, egyoldalúan elkezdi alkalmazni a Mi Időnk módszert. Ez Neked is segíthet, hiszen gyakran könnyebb a viselkedésünket egy rövid időre megváltoztatni, mint beszélni róla, hogy ezt miért tartjuk fontosnak. Kezdheted úgy, hogy leülsz gyermeked szobájában, mikor ő zenét hallgat, és megpróbálod megérteni, miről szól a szám, vagy miért éppen ez a kedvenc. De belenézhetsz gyermeked kedvenc videójába, tévéműsorába is, persze ha ő ezt megengedi.

Vagy csak ülj le gyermeked mellé, és légy készenlétben rá, hogy teljes figyelmeddel felé fordulj, ha ő ezt igényli. Ne faggasd, ne kérdezz, ne beszélj, csak figyelj, és ha elkezd beszélni, akkor ügyelj rá, hogy ne szakítsd félbe. Csak olyan közbeszólásokat tegyél, amik jelzik, hogy figyelsz, mint például az „Értem!”, vagy az „És utána mi történt?”. Ne véleményezz, ne szidj, ne nevelj, csak figyelj!

Először valószínűleg furcsa lesz, talán gyermeked is meglepve néz majd Rád, hogy miért is ülsz ott. Ilyenkor nagy a kísértés, de várj, ne kezdj kérdezősködni, hagyd, hogy ő kezdeményezzen, ő szólaljon meg. Így arról fog beszélni, ami neki fontos, nem arról, ami Neked.

Hátrább az agarakkal!

Készülj fel rá, az is előfordulhat, hogy gyermeked rosszul reagál az új helyzetre. Lehet, hogy eleinte félreérti a szándékaidat, és figyelmed ellenőrzésként, szabadsága korlátozásaként fogja fel. Akár az is előfordulhat, hogy valami sértő, vagy durva dolgot vág a fejedhez. Ilyenkor vonulj vissza, de semmiképp se viszonozd a sértést. Ne felejtsd, Te csak figyelsz. Próbálkozz újra két, három nap, de legfeljebb egy hét múlva. Gyermeked egy idő után megszokja majd, és elkezdi használni az általad felkínált lehetőséget.

Ne felejtsd el, ilyenkor (de csak ilyenkor) nincsenek elvárások, nincsenek követelmények, csak a figyelem, és az elfogadás van.

Hosszú távon

A Mi Időnk segít gyermeked elszigeteltségének feloldásában, de ne várj azonnali eredményeket tőle. Ez egy hosszú távon sikeres módszer, melynek alkalmazásával olyan erős kapcsolatot építhetsz ki gyermekeddel, melyre ő egész életében emlékezni fog.


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Játékosan könnyebb - Játékötletek olvasástanuláshoz
Mára olyan játékokkal készültünk, melyek segítségével az írás, a betűtanulás, a betűkapcsolás...

Mit tehetünk, ha diszlexiás gyermekünk vért izzad az idegen nyelv elsajátítása közben?
Mivel a diszlexiás gyerekeknek általában gyenge a rövidtávú memóriája, az emlékezetfejlesztő...

Autizmus
Az autizmust az agy működési zavara okozza. A zavar az egész életen keresztül fennáll, befolyásolja...

Problémák az iskolában. Mit tehetsz?
A legtöbb szülő életében előbb-utóbb elérkezik az a nap, amikor levelet kap gyermeke iskolájától,...

Minek az a szemüveg?!
Minek az a szemüveg? Vedd le azonnal! Ez igazságtalan előnyt ad Neked azokkal szemben, akik nem...

Olvasási zavar és beszédértés
A beszéd nemcsak a szavak, mondatok kiejtésének képességét jelenti, hanem azt is, hogy megértjük...

Mennyit olvasson gyermeked?
Gyakran kérdezik tőlem a szülők, hogy mennyi időt érdemes naponta olvasással tölteni. A válasz...

Logikus? Szórakoztató észjátékok
A matematikai gondolkodás alapja a problémákra való érzékenység, és a megoldás keresése iránti...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Nagyon szuper! A kisfiam imádja, és észre sem veszi "játék" közben, hogy olvasni kell és gyakorol! :) Köszönöm!

Szőke Józsefné Rostás Katalin, Nyíregyháza

Érdekel >>>


Nagyon jó. Könnyen kezelhető, élvezetes a gyermek számára a vele való foglalkozás.

Kutas Pál, Tardona

Érdekel >>>


A játékos feladatok sokrétűsége lehetőséget ad a gyerekek aktuális igénye szerinti választásra.Mindig lehet olyan játékot választani, amellyel az adott időben gyermekünk szívesen foglalkozik.

Borbélyné Takács Judit, Eger

Érdekel >>>


Nagyon féltem ezt a programot megrendelni, de a kisfiam nagyon szereti. Érdekes, hogy úgy kell a számítógép elől felállítanom. Most lesz 7 éves, és idáig nem engedtem számítógép közelébe. De ezzel a játékkal gyorsan tanul, és ami nekem, mint szülőnek nagyon fontos, közben együtt vagyunk.

Kecskés Nikoletta, Cegléd

Érdekel >>>


Gyermekem szívesen gyakorol a Varázsbetűvel, nem untatja, hiszen nem kell írnia, és pozitív visszajelzést kap. Sikerélménye van, és ösztönözve van, hogy hibátlan legyen :)

Nagyné Veres Zsuzsanna, Nagykálló

Érdekel >>>


Nagyon jó program, mert a gyerek játszva tanul! Szívesebben tanulnak a mai gyerekek számítógépen, emiatt is könnyebben rávehetőek a tanulásra.

Magyar-Almási Ildikó, Nyírábrány

Érdekel >>>


Gyermekem szereti a feladatokat, iskolából hazaérve szinte azonnal elindítja a játékokat.

Badariné Terjék Anikó, Újdombrád

Érdekel >>>


Az idén érettségiző lányomnak még általános iskolás korában vettük meg és 2 év után folyamatos gyakorlás mellett, az akkori felülvizsgálaton már hibahatáron belül teljesített, már csak olvasási nehézségei voltak. Végig 4-es és 5-ös jegyei voltak. :)

Filipkóné Nagy Mónika, Pápa

Érdekel >>>


A fiaim (ikrek) nem hivatalosan diszlexiások. Az önök által kiadott játékcsomaggal sokat javult az olvasásuk. Köszönettel tartozom ennek a játéknak a kitalálójának és forgalmazójának! Minden szempontból tökéletes munkát adtak közre! Csak ajánlani tudom mindenkinek!

Koschik Beatrix, Budapest

Érdekel >>>


Nagyon szeretik a gyerekek,szívesen játszanak vele. Már a legkisebb elsősök is találnak benne szórakoztató és okosító játékokat.

Farkas Lászlóné, Eger

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Mire jók az érzelmek?
Ismered ezeket a gyerekeknek szóló figyelmeztetéseket? - Ne légy már olyan érzékeny! - Ne...

Titkosírás - Meg tudjátok fejteni?
A titkosírás izgalmas játék. A fantázia birodalmába repít, úgy érezhetjük magunkat mintha...

Az érintés ereje
Az utóbbi időben, ha körülnézek, ha számba veszem ismerőseimet, egyre több a magányos, szomorú,...

Hogyan garantálhatod, hogy gyermeked sikeres legyen az iskolában?
Nekünk, szülőknek az egyik legtermészetesebb vágyunk, hogy szeretnénk, ha gyermekünk jól szerepelne...

Diszgráfia
Az íráskép jellemzi az embert - mondják a grafológusok. Előfordul azonban, hogy egy sérülés, vagy...

Mire emlékszel az iskolából?
Kérlek, vegyél velem részt egy kísérletben! A kísérlet célját csak később fedem fel, de annyit...

Hogyan együnk meg egy elefántot?
Áron 19 éves. Okos gyerek volt, nyitott, érdeklődő. Már egészen kicsi korában, ha megkérdezték, hogy...

Tudományos kísérletek gyerekeknek
Mint a legtöbb gyerek, az én lányom is nagyon érdeklődik a természettudományok iránt. Megígértem...

Csikorgó fogak
Ébredtél már arra, hogy furcsa zajok jönnek a gyerekszoba felől? Vetted már észre Te is, hogy...

A szó elszáll, az írás olvashatatlan
Ahhoz, hogy gyermekünk egyenes vonalat tudjon húzni, rajzolás, színezés közben ne menjen ki a...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb