Ez nem lustaság!

Előfordult már veled, hogy úgy érezted, gyermeked több erőt fektet a tanulás elkerülésébe, mint magába a tanulásba? Kifogások, elterelések, álmodozás – az ember tényleg könnyen elhiszi, hogy gyermeke tanulásallergiája valójában nem több mint lustaság.

Bárcsak ennyire egyszerű volna! Ha egy gyerek nem szeret tanulni, annak általában sokkal összetettebbek az indokai, és nem lehet a lustaságra leegyszerűsíteni.

Mi van a háttérben?

A tanulási problémák hátterében gyakran az olvasási zavar áll. A diszlexiás gyerek számára az írás és az olvasás óriási erőfeszítést jelent, mégis kudarcot vall: rengeteget hibázik, küszködik, vagy egyszerűen nem érti az olvasott szöveg tartalmát, és nem képes azt az emlékezetébe idézni. A legtöbb diszlexiás gyerek szégyelli magát, nem érti, miért nem tudja megoldani azokat a feladatokat, melyek a többieknek olyan könnyen mennek, ezért rejtegeti, titkolja a problémáját. Így aztán a diszlexia sokszor észrevétlen marad, akár évekig is.

Te kibírnád?

Ha megpróbálod magad diszlexiás gyermeked helyébe képzelni, akkor hamar megérted, miért nem rohan haza tanulni. Az iskola kimerítő volt számára, és nem csak úgy, ahogy az bármely gyerek számára fárasztó. Ez az a fajta fáradtság, amikor egész nap olyan dolgokat kell csinálnod, melyek meghaladják az erődet, és végletekig elcsigázott vagy. Ráadásul nem csak az erejét meghaladó feladatokat kell megoldania, hanem még rejtegetnie is kell, hogy mekkora erőkifejtésre van szüksége.

Gondolj csak arra, hogy hogyan érzed magad, amikor olyan dolgokat kell csinálnod, melyekben egyáltalán nem vagy jó! És most képzeld el, hogy milyen érzés lenne, ha egész nap ezekkel kellene foglalkoznod! Nem jó érzés, igaz? Valószínűleg Te sem ezt akarnád folytatni otthon!

Inkább lusta vagyok, mint hülye

Hasonlóan van ezzel a diszlexiás gyerek is: egész nap küszködik, próbálkozik, mégis folyamatosan azt érzi, hogy ő erre nem képes, hogy ő ehhez nem elég okos. Megalázó.

Akkor már sokkal egyszerűbb félrelökni a leckét, és lustaságot vagy nemtörődömséget színlelni, mint küszködni vele, és felhívni a figyelmet saját szégyellnivaló gyengeségeire.

Ráadásul éppen ez a színlelés az oka annak is, hogy a tanár félreértelmezi gyermeked viselkedését, és ő is azt feltételezi, hogy a rossz iskolai eredmények mögött a gyenge motiváció áll. Ha pedig a tanár és a szülő egyetért abban, hogy a gyereknek keményebben kellene dolgoznia, akkor szinte biztos, hogy nem kerül sor a tanulási képességek vizsgálatára, és a szükséges terápiára.  

Kerüljük meg az akadályokat!

Éppen ezért ha tanulási problémát tapasztalsz gyermekednél, akkor ne a lustaság legyen az első gondolatod, hanem inkább az, hogy kiderítsd vajon mi az, ami akadályozza őt a tanulásban. A cél az, hogy az iskolával együttműködve találjátok meg a módját, hogy gyermeked eredményeit javítsátok. 

A legfontosabb, hogy gyermeked eljusson egy szakemberhez, aki elvégzi a vizsgálatokat, ugyanakkor a fejlesztés nem kizárólag a logopédus feladata, rengeteg olyan dolog van, mellyel Te is segítheted gyermeked iskolai eredményének, olvasási, írási és számolási képességének javítását.

Diktálás

Egy diszlexiás gyerek számára a házi feladat elkészítésének legnehezebb része gyakran az írás. Éppen ezért, ha lehetőséget adunk rá, hogy a leckéjét szóban “írja meg”, akkor a legnagyobb akadályt már el is hárítottuk. Beszéld meg gyermeked tanáraival, hogy egy darabig, a terápia ideje alatt, gyermeked helyett Te (vagy valaki más felnőtt) írja le a leckét. Fontos, hogy “leírásról” és nem “megírásról” van szó, ezt a tanárral is tisztázni kell!

Ha a tanár rugalmas, akkor az is elképzelhető, hogy gyermeked az írásbeli feladatokat hangfelvétel formájában adja be, ez ma már egy egyszerű telefonnal megoldható.

Ha gyermeked elől elhárul az írás jelentette akadály, akkor sokkal könnyebben megoszthatja a tudását és a gondolatait, és kifejezőképessége is javulni fog.

 Felolvasás

Mivel gyermeked olvasási képessége nem elég erős, ezért a saját olvasás mellett szüksége lehet arra is, hogy a tanulnivalót felolvasd neki. Az ismétléseket megkönnyíthetitek, ha hangfelvételt készítetek. Ugyancsak fontos, hogy gyermeked hallgasson rendszeresen hangoskönyveket: így olyan szókincshez, gondolatokhoz és élményekhez jut, melyeket máskülönben nem tudna megszerezni. Így áthidalhatjátok a szellemi érettsége és az olvasási képessége közötti szakadékot.

Szövegszerkesztő

A számítógép és a szövegszerkesztő használata egyszerre két problémát is megold.

Egyrészt a diszlexiások számára gyakran okoz problémát az írás fizikai kivitelezése: kuszán, rendetlenül, nehézkesen írnak, ezt a számítógép és a billentyűzet sokkal könnyebbé teszi.

Másrészt a modern szövegszerkesztők beépített helyesírás-ellenőrzővel rendelkeznek, mely azonnal megmutatja a helyesírási hibákat (vagy legalábbis azok többségét) és javaslatot ad a javításra. Ez közel sem olyan megalázó a gyerek részére, mintha egy ember látná az ügyetlenkedését. Az is fontos szempont, hogy a szövegszerkesztő használatával a gyerek azonnali visszajelzést kap, éppen akkor, amikor azzal a szóval foglalkozik, így a helyes írásmód könnyebben rögzülhet.

Ha gyermekednek nem az írás technikai kivitelezésével kell foglalkoznia, akkor sokkal több ereje és ideje marad a tartalom kidolgozására.  

Időt kérek!

A diszlexiások számára az olvasás és az írás időigényes tevékenység. Ami lustaságnak tűnik, az gyakran nem más, mint gyermeked reakciója arra, hogy kevés az ideje egy feladat megoldására.

Mondd el gyermeked tanárainak, hogy mennyi időbe telik otthon egy feladat megoldása, és kérd meg őket, hogy ezt vegyék figyelembe, amikor kiosztják a leckét. Adhatnak hosszabb határidőt, vagy épp csökkenthetik a feladatok mennyiségét, hiszen ők sem akarják, hogy a tanulás az alvás vagy a kiegyensúlyozott élet rovására menjen.

Nem értelmi fogyatékosság

Fontos emlékeztetni rá, hogy a diszlexia nem értelmi fogyatékosság, csupán egy képességzavar, egy feldolgozási probléma, mely azonban a tanulási eredményeket alapvetően rontja. Azonban a diszlexia tünetei és következményei megfelelő fejlesztéssel és gyakorlással csökkenthetők, vagy akár meg is szüntethetők, így gyermekednek nem kell ártatlanul szenvednie.

Az otthoni fejlesztésben nagyon jól használható a Varázsbetű Programcsalád, melynek rengeteg játékos feladata segít gyermeked képességeinek fejlesztésében. A Varázsbetű használatával nincs több unalmas gyakorlás, nincs monoton magolás, hanem csak izgalmas, vidám és szórakoztató játék. Ráadásul ma éjfélig ajándékesővel várunk, így szeretnénk szebbé tenni a karácsonyotokat.

Kattints ide és tudd meg, hogy hogyan segíthetsz gyermekednek>>>


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Autizmus
Az autizmust az agy működési zavara okozza. A zavar az egész életen keresztül fennáll, befolyásolja...

Problémák az iskolában. Mit tehetsz?
A legtöbb szülő életében előbb-utóbb elérkezik az a nap, amikor levelet kap gyermeke iskolájától,...

Minek az a szemüveg?!
Minek az a szemüveg? Vedd le azonnal! Ez igazságtalan előnyt ad Neked azokkal szemben, akik nem...

Olvasási zavar és beszédértés
A beszéd nemcsak a szavak, mondatok kiejtésének képességét jelenti, hanem azt is, hogy megértjük...

Mennyit olvasson gyermeked?
Gyakran kérdezik tőlem a szülők, hogy mennyi időt érdemes naponta olvasással tölteni. A válasz...

Logikus? Szórakoztató észjátékok
A matematikai gondolkodás alapja a problémákra való érzékenység, és a megoldás keresése iránti...

Bújócsázó állatok – Ajándék játék
A mai napra újra egy játékkal készültünk, elrejtőzött állatokat kell megtalálnotok. Ez ismét kiváló...

Hogyan lesz a tűzből víz?
A szójátékok nagyon jól használhatóak a gyerekek olvasási képességének, szókincsének fejlesztésében....

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Nagyon szeret Merci a programon gyakorolni. Már 3 nap után észrevehetően jobban ment az olvasás!

Szebenyi Csilla, Cegléd

Érdekel >>>


A kislányom 10 perc játék után kérte, hogy vegyük meg, annyira élvezte a kis sikereit. Bevallom, volt olyan feladat, ami engem is elgondolkodtatott, így mindketten jónak és hasznosnak találjuk ezt a játékos tanulást. Hálás köszönet érte!

Bozi Józsefné, Sárvár

Érdekel >>>


Jön az év vége, most jól ki lehet használni a programokat, és a gyerekeknek olyan, mintha játszanának. Néha még versenyt is rendez a kolléganő, hogy ki az ügyesebb.

Tamás László, Ajka, Fekete István Általános Iskola

Érdekel >>>


Gyermekemmel együtt szívesen "dolgozunk" ezeken a feladatokon, ill. ő maga is örömmel "játszik" a Varázsbetűvel. Bár Barni semmi jelét nem mutatta diszlexiának oviban sem és most, elsőben sem, ennek ellenére hasznos időtöltés ez számára, s legalább ő is számítógépezhet, mint a többi kortársai... csak épp másként. :)

Delbel Zsuzsanna, Budapest

Érdekel >>>


A fejlesztőtanárok számítógépein ez az egyik állandó szoftver! Ez önmagáért beszél!

Móricz Zsigmond Általános Iskola Vécsey Károly Tagintézmény, Nyíregyháza

Érdekel >>>


Gyermekem szívesen gyakorol a Varázsbetűvel, nem untatja, hiszen nem kell írnia, és pozitív visszajelzést kap. Sikerélménye van, és ösztönözve van, hogy hibátlan legyen :)

Nagyné Veres Zsuzsanna, Nagykálló

Érdekel >>>


Nagyon jó véleménnyel vagyok róla, úgy látom, hogy hasznos és nagyon hatásos, mert van változás és fejlődés.

Lénárt Pál, Nyíregyháza

Érdekel >>>


Aktiváltuk a csomagot, és a gyerekek már nagy örömmel játszanak a játékokkal. Hiszem, hogy a hasznukra válik. Nagyon tetszik a gyerekeknek és nekem is!!! Már az öt éves fiam is odaült, s mivel már jó pár betűt ismer, most ő is igyekszik, s olvasgatja össze a szavakat, hogy tudjon játszani. Köszönjük még egyszer!!

Jákob Zoltánné Tünde (három gyermekes édesanya, s angol tanár), Sárbogárd

Érdekel >>>


Szeretjük a programot! A 11 évestől a 9 évesen át a 4 évesig mindenkinek van benne kedvence!!

Mátyás Enikő Noémi, Veresegyház

Érdekel >>>


A Varázsbetűt imádják a gyerekek, szívesen használom. a legkisebbek is találnak benne szórakoztató, ugyanakkor tanító játékokat. Tisztelettel: Farkas Lászlóné

Egri Kemény Ferenc Sportiskolai Ált. Isk., Eger

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Hogyan válassz ajándékot?
Valószínűleg Te is eltöprengtél már rajta, hogy mi a jó ajándék, mit érdemes keresni és megvenni....

December van. Hideg és sötét.
December van. Hideg és sötét. Az utca csepeg a ködtől, a levegő ázott füsttől bűzlik, a fagy...

Ajándékdobozok saját kézzel
Hamarosan itt a karácsony. Ma arról olvashatsz, hogy hogyan készíthettek gyermekeddel saját kézzel...

Hogyan lehet gyorsabb a leckeírás?
Az otthoni tanulás sok szülő rémálma, mindennapi küzdelem, állandó harc a gyerekkel. Ma olyan...

A felnőttkori agysérülések következményei
A beszéd sajnos akkor is károsodhat, amikor már jól elsajátítottuk. Egy hirtelen baleset,...

Ubukubu zűrkalandjai - Mesekönyv az olvasási képességek fejlesztésére
Az Ubukubu zűrkalandjai című könyv szórakoztató mese, és egyben kiváló eszköz gyermeked olvasási...

Csodatévő három nap - Gyere velünk táborozni!
Amikor 2005-ben az első téli Kalandtábor szervezésébe belefogtunk, a legtöbben biztosra vették, hogy...

Játékok a ritmusérzék fejlesztéséhez
Írtam már Neked arról, hogy mennyire fontos a jó ritmusérzék gyermeked olvasási képességének...

Vigyázat! Áltudomány!
Az utóbbi hetekben az egész világon, elterjedt a hír, hogy egy francia tudóscsoport megtalálta a...

Az egyensúly zavara és fejlesztése
A gyerekeknél az olvasás megtanulásában nagy szerepe van a mozgásnak is. Éppen úgy fontosak a...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb